Vatikán - Vatikánská papežská akademie věd pořádá vůbec první konferenci zaměřenou na mimozemský život a další civilizace s cílem si ujasnit, jaký by to mělo případně dopad na katolickou církev.
Celý týden budou proto vědci a vysocí církevní představitelé z celého světa v Římě prodiskutovávat astrobiologická témata. Předsedat jim bude ředitel akademie Marcelo Sanchéz Soronda.
Církev se celá tisíciletí přela o to, co by existence života jinde ve vesmíru, znamenala pro její hodnoty - například italský mnich Giordano Bruno přišel kvůli tomu, že tvrdil, že existují jiné světy, o život.
Církev ale v posledních letech začíná akceptovat možnost, že život může v různých formách existovat i za hranicemi naší slueční soustavy. V rámci konference vědci, mezi kterými je více ateistů než věřících, představí řadu prezentací a teorií o původu života.
Na programu je problematika života mikroorganismů a jejich klíčová role při nacházení dalších forem života na cizích planetách.
Vědci také hodlají objasnit, jakým způsobem se existence mimozemského života v rámci naší sluneční soustavy hledá a jakým způsobem se vědci snaží vypátrat známky života ve vzdálenějších světech jiných hvězd, napsal deník Daily Telegraph.
"Vzhledem k množství bytostí žijících na Zemi, jistě mohou být někde jinde i jiná stvoření, taktéž inteligentní, která stvořil Bůh. To s naší vírou nekoliduje, protože my nemůžeme vědět, co všechno Bůh stvořil," řekl otec José Funes, jezuitský astronom Vatikánské observatoře, který je zároveň i vědeckým poradcem papeže Benedikta XVI.