Vatikánský deník L'Osservatore Romano uveřejnil článek, který se vyjadřuje příznivě o Darwinově evoluční teorii. Ačkoli nejde o vyjádření oficiálního stanoviska katolické církve, podle deníku New York Times jde o významný signál.
Z článku vyplývá, že katolická církev souhlasí s nedávným rozhodnutím amerického soudu, podle něhož koncept "vyšší moci" nemůže být na pensylvánských středních školách vyučován jako alternativa k vědecké Darwinově evoluční teorii. Důvodem je to, že se tento koncept jako věda pouze tváří, ve skutečnosti jím však není.
Neodpoutávejme se od vědy
"Jestliže model navržený Darwinem není dostačující, měli bychom hledat nějaký jiný," napsal v kontroverzním článku pro vatikánský deník L'Osservatore Romano profesor Fiorenzo Facchini. "Z metodologického pohledu není správně odpoutat se od vědy. Výsledkem bude pouze zmatek mezi rovinou vědeckou a náboženskou."
Již v červenci se rakouský kardinál Christoph Schönborn nechal slyšet, že "katolicismus a evoluce se nemusí nutně vylučovat". Připustil tak, že dlouholeté učení církve není úplně bez chyb a je třeba hledat jinou cestu. V deníku The New York Times tehdy Schönborn jako důkaz předložil dopis od bývalého papeže Jana Pavla II, ve které stojí, že "evoluce byla více než jen hypotézou."
Na zázrak církev nečeká
Mnoho katolických vědců v poslední době koncept "vyšší moci" kritizovalo. "Není to věda, ačkoliv to předstírá. Tento koncept může být vyučován, ale jako náboženství, nikoliv jako věda."
Ve svém článku Facchini dokonce napsal: "K tomu, abychom uvěřili v božský plán zrození nepotřebujeme zázrak či vyšší moc, katolická církev si úplně vystačí s přírodními zákony." Reakce konzervativnějších členů církve si žádají vysvětlení. Šéf vatikánského deníku, ani autor článku se však k tomuto tématu nemíní vracet.
Americká válka o zrození člověka trvá
Celá diskuze o evoluci a "vyšší moci" začala ve Spojených státech. V prosinci tam zasáhl pensylvánský soud do sporu rodičů, kterým se nelíbilo, že se na tamních středních školách vyučuje tzv. koncept "vyšší moci". Podle jejich mínění a následně i rozhodnutí soudu není teorie o zásahu inteligentní moci věda, ale náboženství a její zařazení do školních osnov je tedy porušením odluky církve od státu.
V celých Spojených státech má však tato nauka řadu stoupenců, a to i přestože se křesťanským náboženským fundamentalistům příliš nezamlouvá. Koncept "vyšší inteligence" totiž neuznává biblickou chronologii a vyšší mocí proto nutně není biblický Bůh.#reklama