Brusel - Polská vláda dostala od Bruselu v pořadí již třetí odklad ve věci sporu o státní dotace do loděnic v Gdyni a Štětíně.
Varšava tak nejpozději do 12. září musí předložit nové plány na restrukturalizaci a privatizaci závodů, považovaných za "rodinné stříbro".
Do Bruselu sice doputoval investiční plán, který objasňuje i nutnost státních dotací, Evropská komise s ním ale spokojena není.
Polsku tak hrozí, že bude muset vrátit kolem dvou miliard eur, které po roce 2004 do obou loděnic napumpovalo ve formě produkčních garancí a přímých investic.
Více o loděnicích
"V posledních čtyřech letech jsme vyvinuli mimořádné úsilí, abychom společně s polskými úřady dosáhli pozitivního řešení. Bohužel nejsou dodané plány restrukturalizace přijatelné, protože neplní daná kritéria," řekla na tiskové konferenci eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová.
Evropská unie totiž státní dotace firmám zakazuje, výjimkou je pouze nutná restrukturalizace podniků tak, aby byly vůbec schopny projít privatizací.
Jenže právě s odstátněním loděnic v Gdyni a Štětíně Polsko otálí. Naposledy letos v květnu premiér Donald Tusk oznámil, že hledání investora začne nanovo.
O koupi Gdyně má zájem majitel loděnic v Gdaňsku, firma IDS z ukrajinského Donbasu. Do obou podniků chce ale investovat kolem 300 milionů eur, což se Varšavě zdá málo pro udržení zaměstnanosti i výroby.
"Vklad nemůžeme navýšit, protože by to ještě více oddálilo moment, kdy se nám obchod začne vyplácet," řekl listu Gazeta Wyborcza mluvčí IDS Konstantin Litvinov.