Valné shromáždění OSN odsoudilo Spojené státy kvůli Jeruzalému, Česko se hlasování zdrželo

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 12. 2017 5:55
Pro návrh odsuzující USA kvůli rozhodnutí uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele hlasovalo 128 zemí. Devět bylo proti, 35 včetně Česka se zdrželo.
Americký prezident Donald Trump: "Tyto státy si od nás berou peníze, a pak hlasují proti nám." Kdo hlasoval proti USA, nemá už s jejich finanční pomocí počítat.
Americký prezident Donald Trump: "Tyto státy si od nás berou peníze, a pak hlasují proti nám." Kdo hlasoval proti USA, nemá už s jejich finanční pomocí počítat. | Foto: Reuters

New York - Valné shromáždění OSN na čtvrtečním mimořádném zasedání přijalo nezávaznou rezoluci, která odsuzuje rozhodnutí Spojených států uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Pro návrh hlasovalo 128 zemí, proti bylo devět, 35 států včetně České republiky se zdrželo. Americký prezident Donald Trump před hlasováním pohrozil, že státy, které budou proti Washingtonu hlasovat, přijdou o americkou finanční podporu.

Šéf palestinské autonomie Mahmúd Abbás považuje přijetí rezoluce za vítězství Palestiny, uvedla agentura Reuters.

"Podle našeho názoru přijetí této rezoluce nenapomáhá blízkovýchodnímu mírovému procesu, naopak prohlubuje rozdíly mezi stranami," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. O tom, že se Česká republika hlasování zdrží, spekulovalo několik zahraničních zpravodajských webů. Například server arabstoday.net napsal, že Česko se zřejmě americkému tlaku podrobí.

Ze zemí Evropské unie se hlasování vedle Česka zdržely Chorvatsko, Maďarsko, Lotyšsko, Polsko a Rumunsko, proti návrhu rezoluce žádný z unijních států nehlasoval. Slovensko se přiklonilo na stranu většiny, tedy těch, kteří postoj Spojených států odsuzují.

"Izrael rezoluci OSN odmítá a je zároveň potěšen vysokým počtem zemí, které pro ni nehlasovaly," uvedl v prohlášení izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Zároveň poděkoval zemím, které hlasovaly proti návrhu. Odmítavý postoj k rezoluci měly USA, Izrael, Guatemala, Honduras, Marshallovy ostrovy, Mikronésie, Nauru, Palau a Togo.

Palestinské vedení považuje přijetí rezoluce za úspěch. "Hlasování je vítězstvím Palestiny," uvedl v prohlášení tiskový mluvčí Abbáse. "Budeme pokračovat v našem úsilí v OSN a na všech mezinárodních fórech, abychom ukončili okupaci a ustavili východní Jeruzalém hlavním městem palestinského státu," dodal.

Hlasování předcházela zhruba dvouhodinová debata. Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová uvedla, že Spojené státy si budou hlasování o rezoluci pamatovat, až za nimi ostatní státy přijdou s žádostí o pomoc.

"Toto hlasování změní způsob, jak Američané budou nahlížet na OSN a jak my budeme nahlížet na země, které nás v OSN nerespektují. Na toto hlasování nebude zapomenuto," řekla Haleyová. Zdůraznila přitom, že ohlášený přesun ambasády do Jeruzaléma nijak nebrání vyřešení konfliktu mezi Izraelci a Palestinci.

Erdogan čeká, že Trump své rozhodnutí odvolá

Odlišný názor ale mají Jemen s Tureckem, které Valnému shromáždění návrh rezoluce předložily. Turecké ministerstvo zahraničí v reakci na výsledek hlasování uvedlo, že mezinárodní společenství svým postojem k Jeruzalému jasně ukázalo, že důstojnost a suverenita nejsou na prodej.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle agentury Reuters očekává, že jeho americký protějšek Donald Trump bez průtahů odvolá své nešťastné rozhodnutí přestěhovat americkou ambasádu do Jeruzaléma.

Erdogan uvedl, že rezoluce si získala obrovskou podporu. Britský list The Independent však poznamenal, že vítězství Palestinců nemá takový lesk, v jaký iniciátoři doufali. Před hlasováním totiž někteří diplomaté hovořili o nejméně 150 či až o 160 hlasech, ve skutečnosti pro zvedlo ruku 128 států. K hlasování se navíc vůbec nedostavilo 21 zemí.

Jemenské zastoupení při OSN v projevu ve Valném shromáždění označilo Trumpovo rozhodnutí za do očí bijící porušení práv Palestinců a arabských států a také všech muslimů a křesťanů. Podle Jemenu se Spojené státy dopustily nebezpečného porušení mezinárodního práva.

Na obhajobu Spojených států vystoupil izraelský velvyslanec při OSN Danny Danon. Ten označil USA za statečnou zemi, která se vzepřela tlaku palestinských činitelů, kteří chtějí, aby se na jejich národ pohlíželo jako na oběti. Danon prohlásil, že skutečnou obětí jsou Palestinci, ale ti obyčejní, kteří se nechávají svým vedením obelhávat. Palestinští představitelé se podle Danona snaží vlastním národem i zahraničními vládami manipulovat jako s loutkami, aby mohli dál odmítat mírové řešení sporu. Zároveň ujistil, že Izraelci uznávají, že Jeruzalém je posvátným městem pro miliardy lidí, a zároveň garantují svobodu vyznání.

V přijaté rezoluci, která není nijak právně vymahatelná, se mimo jiné uvádí, že veškerá rozhodnutí týkající se statusu Jeruzaléma jsou neplatná, pokud nejsou ve shodě s příslušnými rezolucemi OSN. Dokument rovněž vyzývá všechny státy, aby do Jeruzaléma nepřesouvaly svá velvyslanectví. Trump k přípravě přestěhování ambasády vydal pokyn tento měsíc. Očekává se, že přemístění velvyslanectví může trvat i několik let.

Video: Jeruzalém? Máme právo si vybrat hlavní město. Trump nás přiblížil k míru, říká izraelský velvyslanec

Jeruzalém je centrem židovského světa tři tisíce let, říká izraelský velvyslanec v Česku Daniel Meron. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy