reklama
 
 

Válka v ulicích New Yorku. Zmrzlináři vozí v autech baseballové pálky na konkurenci

6. 6. 2016
Mezi newyorskými zmrzlináři dochází k rozbrojům už desítky let. Prodejci se přetahují o ta nejlepší - turisticky nejnavštěvovanější - místa. V roce 1969 byl dokonce jeden z řidičů značky Mister Softee unesen konkurencí, která nechala odpálit jeho auto. "Každé auto má uvnitř (baseballovou) pálku," vypráví 41letý prodavač, který s vozem krouží mimo jiné i po manhattanské čtvrti Upper East Side. "Boje" se ale neomezují pouze na zmrzlináře. Několik týdnů zpátky praštil newyorský prodavač zmrzliny baseballovou pálkou do hlavy prodavače preclíků.

New York - Léto v New Yorku. V rozpálených ulicích amerického velkoměsta houkají zmrzlinářská auta s usmívajícími se prodavači. Zdánlivá pohoda, ale jen naoko.

Mezi řadou zmrzlinářů ve skutečnosti probíhají skryté vnitřní rozbroje - konkurenční války o zákazníky v turisticky oblíbených zónách, při kterých se obvykle navýsost slušní prodavači dokážou pořádně rozohnit.

"Nechte mě vám o tomhle byznysu něco říct," vysvětluje Adam Vega, zmrzlinář ze společnosti Mister Softee. Jednačtyřicetiletý prodavač, který s vozem krouží mimo jiné i po manhattanské čtvrti Upper East Side.

"Každé auto má uvnitř (baseballovou) pálku," pokračuje a vypráví, co udělá, když narazí na konkurenčního prodejce. "Vyskočím z auta a povídám: 'Poslyš mladý muži, tohle je moje trasa. Koukej odsud zmizet.'"

Tady je to naše

Podobně jako Vega hovoří i prodavač z konkurenční firmy New York Ice Cream. Své jméno serveru The New York Times kvůli obavám o své bezpečí sdělit nechtěl.

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

"V Midtown nikdy nespatříte auto od Mister Softee. Pokud přeci jen, dojde k problémům a neuvidíte je tam na dlouho," vysvětluje, zatímco jeho auto parkuje na slavném náměstí Times Square.

S úsměvem se přitom naklání z okénka fialovobílého vozu a podává čokoládovou zmrzlinu natěšenému malému chlapci.

"Od 34. až po roh 60. ulice, od řeky k řece, je to naše," dodává tvrdě.

Rozepře mezi Mister Softee a New York Ice Cream podle serveru začaly přibližně před třemi lety. Zakladatel New York Ice Cream Dimitrios Tsirkos měl pod kontrolou dvanáct aut značky Mister Softee, která tou dobou opanovala i celou manhattanskou část Midtown.

Tsirkosovi se ale nelíbily vysoké poplatky, které musel platit. Protože vozy většinou nepatří přímo značce, ale samotným prodejcům - mohl ty své "sebrat" a odejít. Projevilo se to i na zmrzlině. Aby se odlišil od konkurence, přidal k logu posyp a vafle. Dnes funguje pod výše zmíněnou značkou New York Ice Cream.

Desítky let potyček

Mezi newyorskými zmrzlináři nicméně dochází k rozbrojům už desítky let. V roce 1969 byl dokonce jeden z řidičů Mister Softee unesen konkurencí, která nechala odpálit jeho auto.

V roce 2004 byl napaden postarší pár, který prodával kornouty. Před čtyřmi lety pak někdo zachytil na video rvačku dvou řidičů.

"Boje" se ale neomezují pouze na zmrzlináře. Minulý týden americké servery informovaly o několik týdnů starém incidentu, kdy newyorský prodavač zmrzliny praštil baseballovou pálkou do hlavy prodavače preclíků. Důvod? "Preclíkář" mu "zabral" jeho oblíbené prodejní místo na 54. ulici poblíž Madison Avenue.

"Oba dva si mysleli, že přítomnost toho druhého by jim na daném místě ztěžovala obchod," vysvětlil policista Marco Gonzales.

autor: Kateřina Vítková | 6. 6. 2016

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama