Ankara/Praha - První turecké reakce na propuštění předáka syrských Kurdů Sáliha Muslima jsou rozhořčené.
"Česká republika neexistuje. Její obyvatelé odešli a založili Slovensko. Česká republika je v područí Německa," řekl v televizi Yigir Bulut, poradce prezidenta Recepa Erdogana.
#Turkey president #Erdogan's chief advisor Yigit Bulut says in public TV that there is no such country as #Czechia, all the real men left the country & set up #Slovakia. He also claims #CzechRepublic is owned by Germany. #SalihMuslim pic.twitter.com/NufauxqfH0
— Abdullah Bozkurt (@abdbozkurt) February 28, 2018
Erdogan sám dosud propuštění veřejně nekomentoval. Až tak učiní, rozhodně nebude Českou republiku šetřit. Tvrdě a nediplomaticky kritizuje všechny evropské země, které se dostanou s tureckou politikou do sporu.
Před rokem prohlásil, že současná německá vláda se chová jako nacisté. Kvůli tomu, že nedovolila tureckým ministrům, aby v Německu agitovali mezi tureckou komunitou před referendem o prezidentských pravomocích.
Když ze stejného důvodu odmítlo Nizozemsko povolit přistání letadlu s tureckým ministrem, Erdogan vyzval k sankcím vůči Nizozemcům a prohlásil: "Zaplatí za to a dostanou lekci z diplomacie."
V praxi se ale nestalo nic. Podobně jako v případech, kdy Ankaru pobouřily v některých zemích parlamentní rezoluce označující vyvražďování Arménů v Osmanské říši za genocidu.
Bývalý generální konzul České republiky v Istanbulu František Štěpánek řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz, že kromě drsných prohlášení na adresu České republiky mohou přijít i některé praktické "odvetné" kroky.
"Češi cestují do Turecka bez víz, na rozdíl od Turků do Česka. Ankara, která varuje, že nevydání Sáliha Muslima může narušit turecko-české vztahy, by například mohla vízovou povinnost pro Čechy znovu zavést," prohlásil Štěpánek.
Nicméně pro Turecko představují příjmy z cestovního ruchu důležitý příspěvek do státní pokladny. A právě turistika v posledních letech v Turecka utrpěla ztráty kvůli válce v Sýrii, teroristickým útokům nebo sporu s Ruskem po sestřelení ruské stíhačky. Z těchto důvodů do země přijelo méně turistů.
Ankara zahraniční návštěvníky potřebuje a zavedení víz nebo závažný konflikt s některou členskou zemí Evropské unie by to komplikovaly. Navíc turecká vláda dlouhodobě usiluje o to, aby Turci mohli jezdit do Evropské unie bez víz.
Jedním z důsledků bude patrně omezení schůzek mezi českými a tureckými politiky.
Kurdský problém je pro turecké politické a armádní elity citlivý. Jejich nejhorší noční můrou je, že se kurdské oblasti Turecka odtrhnou.
"Před časem to vypadalo, že se situace v tomto ohledu zlepší. Vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje (APK) začala demokratizační proces, snažila se po dlouhých letech odtabuizovat kurdskou otázku a řešit základní problémy," řekl Aktuálně.cz turkolog Petr Kučera s tím, že strana prezidenta Erdogana investovala v kurdských oblastech, povolila tam kulturní autonomii a Kurdům dala více svobod.
Nicméně se stalo to, co v téměř každém demokratizačním procesu - Kurdové nyní požadují i vlastní politickou reprezentaci, čemuž chce Erdogan zabránit. "Kurdové začali narušovat jeho mocenský monopol a nesplnily se naděje, že ve velkém dají hlas jeho straně. Tam se to zlomilo a Erdogan chtěl ukázat tvrdou ruku," doplnil Kučera.
Podívejte se na prohlášení tureckého velvyslance v Česku ke kauze Sáliha Muslima: