Romancov: Ruský medvěd krvácí. Kreml má obrovské ztráty a už nemůže mlčet

pru bb mk pru, bb, mk
16. 9. 2022 15:40
S ohledem na pokračující ukrajinskou protiofenzivu se podle politického geografa Michaela Romancova blíží okamžik, kdy Kreml bude muset oficiálně zareagovat na to, co se na frontě v posledních dnech odehrává. Může tak začít prohlašovat, že speciální vojenskou operaci již nevedou proti "nacistickému" režimu na Ukrajině, ale proti samotnému Západu, uvádí v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Válka na Ukrajině: politický geograf Michael Romancov o reakci Kremlu na současné dění na Ukrajině | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Romancov z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy podotýká, že čím dál tím víc vrcholných kremelských představitelů v poslední době začalo prohlašovat, že Rusko vede válku proti "nejsilnějšímu a nejodhodlanějšímu nepříteli", který na světě existuje - a tím je kolektivní Západ.

"Začali používat i termín, že vedou válku proti Anglosasům. A to je něco, co v sovětských dějinách zaznělo už několikrát," vysvětluje politický geograf. Právě takové zarámování současného konfliktu může podle něj Kremlu napomoci k ospravedlnění jejich neúspěchu.

"Mohou totiž začít tvrdit, že vedou sice ústupové, ale hrdinské boje na ukrajinském území, tím vyčerpávají Ukrajinu a NATO, a Západ tak nebude schopen použít svůj vojenský arzenál na protiútok přímo na ruské půdě," míní Romancov. "A tím pádem Putin chrání zemi od toho, aby se opakoval scénář z roku 1941, kdy tehdy zaútočilo nacistické Německo," dodává.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde Romancov také uvádí, jak by na takové prohlášení ze strany Kremlu mohli zareagovat obyvatelé Ruska i tamní opozice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Na Šumpersku se střetla dodávka s vlakem. Řidič na místě zemřel

V Postřelmově na Šumpersku se srazila dodávka s vlakem, řidič vozu na místě zemřel. Cestující ve vlaku vyvázli z nehody bez zranění, řekla ve čtvrtek policejní mluvčí Miluše Zajícová. Provoz na trati mezi Zábřehem a Postřelmovem je přerušen. Podle informací Českých drah se s omezením počítá zhruba do 10:00.

Nehoda se stala před 07:30 na přejezdu v Postřelmově. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala šlo o přejezd se světly bez závor. "Došlo zde ke střetnutí osobního vlaku jedoucího ze Šumperka do Zábřehu s dodávkou," řekl Drápal. Nikdo jiný se při nehodě nezranil. Na místě zasahují záchranné složky, okolnosti nehody se vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy