Souhrn nejdůležitějších událostí:
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
tento online přenos k dění na Ukrajině končí. Situaci ale sledujeme dál, nové informace naleznete zde.
Polovina nakoupených dělostřeleckých nábojů nemůže být dodána na Ukrajinu tak rychle, jak bylo plánováno, kvůli jejich špatné kvalitě. Vzrostly také ceny munice. Listu Financial Times to řekl majitel české společnosti Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad, jehož firma pořizuje jménem české vlády v rámci české iniciativy na pomoc Ukrajině.
Strnad v rozhovoru pro Financial Times, že česká iniciativa zůstává "na dobré cestě" a CSG je odhodlána dodat jí alokovanou část dodávek. Munice se začne na Ukrajinu dostávat v červnu, uvedl zbrojař.
Ukrajinci tvrdí, že Rusové používají na frontové linii granáty se zakázanou látkou. Ta vyvolává zvracení.
Polovina nakoupených dělostřeleckých nábojů nemůže být dodána na Ukrajinu tak rychle, jak bylo plánováno, kvůli jejich špatné kvalitě. Vzrostly také ceny munice. Listu Financial Times to řekl majitel české společnosti Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad, jehož firma pořizuje jménem české vlády v rámci české iniciativy na pomoc Ukrajině dělostřelecké granáty v Africe nebo Asii. U některých nábojů je CSG podle něj nucena doplňovat chybějící komponenty z vlastní výroby.
Itálie bude nadále Ukrajinu vojensky podporovat, ale nepošle tam své vojáky a nesouhlasí s tím, aby Ukrajinci útočili italskými zbraněmi na ruské území. Oznámil to italský ministr zahraničí Antonio Tajani v rozhovoru pro televizi RAI. Řím nezveřejňuje detaily o tom, kolik zbraní a jaké Ukrajině dodává.
Švédský ekonom Anders Aslund působil v 90. letech jako poradce tehdejšího ruského prezidenta Borise Jelcina. V rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje, jak se postupně dostal k moci Vladimir Putin. Vysvětluje také, že to podle něj nebyl Jelcin, kdo současného ruského vůdce "stvořil", i když se to tak často tvrdí.
Rusko dnes brzy ráno odpálilo několik raket na ukrajinský Charkov. Údery zranily nejméně čtyři lidi a poškodily infrastrukturu. Ihor Terechov, starosta druhého největšího ukrajinského města, na platformě Telegram napsal, že v důsledku úderů utrpěly čtyři osoby zranění, byl poškozen plynovod a vysypalo se mnoho oken. Šéf oblastní správy Oleh Syněhubov uvedl, že na Charkov bylo vypáleno osm střel a zasažena byla také obec severně od města.
Po ranních úderech na Charkov zůstal na celé Ukrajině v platnosti letecký poplach, uvedl Reuters.
V Praze dnes začíná dvoudenní neformální setkání ministrů zahraničí států Severoatlantické aliance (NATO). Hlavním tématem akce, která bude přípravou na červencový alianční summit ve Washingtonu, by měla být válka na Ukrajině. Na okraj setkání se koná řada bilaterálních jednání, několik českých politiků se setká například s americkým šéfem diplomacie Antonym Blinkenem, který do Prahy přiletěl už ve středu večer.
V charkovském hypermarketu se stavebními potřebami, který v sobotu zasáhly ruské letecké naváděné pumy, ve středu večer skončily pátrací práce, konečná bilance mrtvých se vyšplhala na 19. Na Telegramu to uvedl ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko.
Součástí nově schválené švédské pomoci Ukrajině budou protivzdušná obrana či nejméně jeden pozorovací letoun Saab ASC-890, uvedl na tiskové konferenci ministr obrany Pal Jonson.
Letoun Saab ASC-890 podle ruskojazyčného serveru BBC výrazně posílí letectvo ukrajinských ozbrojených sil, které čeká na západní dodávky stíhaček F-16. Švédské ministerstvo obrany v tiskové zprávě neupřesnilo, kolik těchto strojů Kyjev obdrží, podle zdrojů BBC se ale bude jednat o letouny dva.
Soud odmítl odvolání ruského nacionalisty Igora Girkina, který byl v lednu odsouzen ke čtyřletému vězení za výzvy k extremismu. Girkin kritizoval Vladimira Putina za špatné vedení války na Ukrajině, volal po nasazení více vojáků.
Maďarsko podepsalo dohodu s Běloruskem o pomoci při výstavbě dalších jaderných bloků. Při návštěvě Minsku to uvedl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Ten zároveň v Minsku řekl, že Budapešť je zděšena návrhy na zapojení vojáků členských zemí NATO nebo Evropské unie do války na Ukrajině.
Ukrajinským obráncům se podařilo zastavit postup ruských sil v Charkovské oblasti na východě země a stabilizovat frontu. Ovšem jen díky tomu, že narychlo převeleli některé prapory z jiných úseků fronty.
Polsko začátkem příštího týdne znovu zavede 200metrové nárazníkové pásmo na hranicích s Běloruskem, řekl polský premiér Donald Tusk.
Rusko podle tiskové agentury TASS na několik měsíců pozastavilo výměnu válečných zajatců s Ukrajinou.
Švédsko oznámilo, že poskytne Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 13,3 miliardy švédských korun (28,6 miliardy českých korun). Je to zatím největší švédský balík pomoci. Události na Ukrajině a v Rusku sledujeme v online přenosu.
Ruská protivzdušná obrana dnes v časných ranních hodinách sestřelila dva ukrajinské drony nedaleko města Armavir asi 350 kilometrů od Ruskem okupovaného poloostrova Krym. Na síti Telegram to oznámil krasnodarský gubernátor Veniamin Kondratěv, podle kterého nejsou hlášené žádné škody ani oběti. V Armaviru se nachází významná ruská radarová stanice, na které se Ukrajina v uplynulých týdnech zaměřila.
Ukrajinští obránci naopak podle ukrajinského letectva sestřelili v noci na dnešek 13 ze 14 útočících dronů Šáhed íránské výroby v Rivnenské, Mykolajivské a Kirovohradské oblasti. Na sestřelování se podílely bojové letouny, jednotky elektronického boje i další skupiny, uvedla ukrajinská armáda.
Podle Dudy i dánské premiérky Mette Frederiksenové by mohly situaci na frontě změnit dodávky z české muniční iniciativy. Vybrané peníze by měly stačit na půl milionu kusů dělostřelecké munice do konce roku, řekla Frederiksenová. Lotyšská premiérka Evika Siliňová na iniciativu přislíbila deset milionů eur (246 milionů korun).