Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
tento online přenos z války na Ukrajině z technických důvodů ukončujeme. Nový můžete sledovat zde:
Americký prezident Joe Biden ujistil svého německého kolegu Franka-Waltera Steinmeiera o tom, že na Spojené státy je spolehnutí, pokud jde o další pomoc Ukrajině. Steinmeier to podle agentury DPA řekl novinářům po pátečním setkání s Bidenem v Bílém domě.
Podle německé hlavy státu bylo pro oba prezidenty důležité vyslat signál. "Budeme Ukrajinu v jejím boji za svoji zemi, svoji svobodu a svoji demokracii i nadále podporovat," uvedl Steinmeier.
Biden ho ujistil, že navzdory sporům v Kongresu se podaří najít řešení, jak zemi bránící se ruské agresi nadále podporovat. Americký Kongres minulý víkend nevyčlenil další miliardy dolarů na zbraně pro Kyjev kvůli sporům týkajícím se nového amerického rozpočtu.
Podle vyjádření Bílého domu z tohoto týdne má zatím americká vláda stále peníze na pokrývání potřeb Ukrajinců na bojišti. V jakém okamžiku by aktuální vývoj ve Washingtonu mohl začít ovlivňovat operace ukrajinské armády, není jasné.
Spojené státy vyhostily dvojici ruských diplomatů, oznámilo dnes podle agentury Reuters americké ministerstvo zahraničí. Jde o reakci na tentýž krok Moskvy ze 14. září. Ruské úřady tehdy obvinily dva Američany z kontaktů s Rusem R. Šonovem "obviněným z tajné spolupráce s cizím státem". Washington toto rozhodnutí označil za neopodstatněné.
"Americké ministerstvo zahraničí nebude tolerovat opakující se šikanu svých diplomatů ze strany ruské vlády… nepřijatelné kroky Moskvy vůči našemu personálu budou mít následky," uvedl mluvčí amerického úřadu podle Reuters.
Evropská unie už nemůže dál přistupovat k otázce svého rozšiřování současným váhavým způsobem a musí pro země aspirující na členství vytyčit jasnější plán. Řekl to dnes český premiér Petr Fiala po skončení neformálního summitu EU ve španělské Granadě. V reakci na vyjádření maďarského premiéra Viktora Orbána uvedl, že mezi lídry převládá postoj otevřený přístupovým rozhovorům s Ukrajinou.
Proces přistoupení zemí k Evropské unii musí být založený na zásluhách, uvedla na závěr neformálního summitu EU v Granadě šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Jak dodala, neexistují žádné zkratky, žádný automatický vstup do EU. Představitelé nynější sedmadvacítky se v závěrečné deklaraci shodli, že "rozšíření je geostrategickou investicí do míru, bezpečnosti, stability a prosperity". Prohlášení dále jen obecně říká, že na rozšířenou unii musí být "připravena jak EU, tak i budoucí členské státy".
"Aspirující členové musí zintenzivnit své reformní úsilí, zejména v oblasti právního státu," píše se v závěrečném prohlášení. Souběžně s tím ale musí i Evropská unie provést "nezbytné reformy".
Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyslal terénní tým, aby vyšetřil vzdušný úder na ukrajinskou vesnici Hroza, při kterém zahynulo přes pět desítek lidí. Kavárnu, která fungovala rovněž jako obchod s potravinami, ve čtvrtek zasáhla střela ve chvíli, kdy se tam lidé shromáždili, aby uctili památku padlého ukrajinského vojáka. Ukrajina z úderu obvinila Rusko. OHCHR uvedla, že střelu pravděpodobně vypálilo Rusko, ale že je třeba úder vyšetřit. Moskva opět popřela, že by útočila na civilisty.
Druhou obětí útoku na Charkov je babička desetiletého chlapce, kterého už dříve nalezli záchranáři v sutinách mrtvého.
Počet obětí útoku na Charkov vzrostl na dva mrtvé a 26 zraněných.
Při čtvrtečním ruském vzdušném úderu na ukrajinskou vesnici Hroza zemřela také vdova, syn a snacha vojáka, kterého si lidé zrovna připomínali na smuteční hostině v kavárně. Napsal to server Ukrajinska pravda s odvoláním na mluvčího charkovské oblastní prokuratury Dmytra Čubenka. Ukrajinské úřady úder, při němž zemřelo pět desítek lidí, označují jako jeden z nejtragičtějších v zemi od začátku ruské invaze, podle regionálního šéfa Oleha Syněhubova zahynula pětina obyvatel vsi.
Mezi zraněnými v Charkově je jedenáctiměsíční dívka.
Rusové ráno raketou zasáhli obytnou čtvrť v centru Charkova. Zahynul desetiletý chlapec, šestnáct lidí utrpělo zranění. Jen den poté, co po dopadu rakety Iskander zemřelo ve vesnici Hroza nedaleko Charkova 52 lidí.
Následky pátečního ranního ruského útoku na Charkov.
Lidé nosí svíčky a květiny na místo, kde po dopadu ruské rakety Iskander zemřelo ve čtvrtek ve vesnici Hroza 52 lidí.
Dvě ruské rakety ráno dopadly do centra Charkova.
Russia attacked Kharkiv city center at 6:46 am with two missiles. Body of a 10-year-old boy found dead under the rubble. This is the most devastating attack on downtown Kharkiv in months. pic.twitter.com/bivkYNPWMt
— Maria Avdeeva (@maria_avdv) October 6, 2023
Počet obětí včerejšího ruského útoku na vesnici Hroza stoupl na 52.
Rusové v noci zaútočili na Oděsu a okolí.
Maďarský premiér Viktor Orbán řekl, že má pochybnosti o rozšíření Evropské unie o Ukrajinu. Před neformálním unijním summitem řekl, že EU se nikdy nerozšiřovala o zemi, která je ve válce.
Rusko zrušilo embargo na většinu vývozu nafty, oznámila ruská vláda. Embargo na vývoz benzinu zůstává v platnosti.
Švédská vláda zváží, zda by bylo možné a za jakých podmínek dodat Ukrajině stíhačky Gripen. Uvedl to švédský ministr obrany Pal Jonson. Vláda oficiálně požádala ozbrojené síly, aby prověřily, jak by případná zásilka ovlivnila švédské obranné kapacity. Jako jednu z podmínek dodávky uvedl Jonson vstup Švédska do NATO. Přistoupení Švédska zatím neratifikovaly Maďarsko a Turecko.
Rusko zrušilo embargo na většinu vývozu nafty. Oznámila to dnes podle agentury Reuters ruská vláda. Embargo na vývoz benzinu zůstává v platnosti. Moskva minulý měsíc dočasně zakázala vývoz benzinu a nafty do všech zemí s výjimkou Arménie, Běloruska, Kazachstánu a Kyrgyzstánu, aby stabilizovala ceny pohonných hmot na domácím trhu.