Válka je pryč, Izraelci válčí mezi sebou

Tomáš Rákos
12. 10. 2006 12:12
Praha - Trauma letošního léta nezmizelo z izraelského života ani po třech měsících. Kritici vlády dnes dokonce svolali do Jeruzaléma velký protest.

Nelíbí se jim, jak kabinet válku vedl. A hlavně to, jak průběh konfliktu s libanonským Hizballáhem vyšetřuje.

Předseda vlády Ehud Olmert už není zdaleka tak oblíbeným politikem, jak tomu bylo po březnových parlamentních volbách.

Poslední průzkum deníku Jediot Achronot říká, že si ho v křesle premiéra přeje pouhých sedm procent Izraelců. Na zbytek už Olmertova slova: "Nemám pochyby, válku jsme vyhráli!" nepůsobí. Chtějí vědět, kdo je odpovědný za chyby na frontě i v záloze. 

Nevídané: proti Olmertovi levice i pravice

Na hlasité skandování si předseda izraelské vlády v posledních týdnech už zvykl. Slyší ho z okna své kanceláře často. Pokud to policie dovolí, bude potkávat protestní stan Organizace obětí terorismu i poblíž svého domu.

Libanonský most zničený izraelskými nálety
Libanonský most zničený izraelskými nálety | Foto: Reuters

Deník Aktuálně.cz pro vás válku v Libanonu sledoval den po dni

Co lidem vadí? Hlavně to, že nepokročila jednání o propuštění Eldada Regeva a Ehuda Goldwassera. Dvou vojáků, po jejichž zajetí 12. července začala mezi Izraelem a radikálním šíítským hnutím Hizballáh válka.

Obyvatelé severu země si stále pamatují na déšť Kaťuší, před kterým je nechránil dostatek krytů. "Vláda nás přehlížela!" říkají. 

Armádní záložáci patřili k prvním kritikům, už ze začátku války. Po armádě chtěli lepší vybavení, stěžovali si na špatné velení.

To rezervistům zase vytýká chování během konfliktu. Interní armádní vyšetřování dokonce označilo neustálé stěžování si ze strany záložáků v jedné z tankových brigád za "smrtelné". Z informací zveřejněných deníkem Haaretz dále vyplývá, že provinilí velitelé nebudou z armády vyhozeni. Jen nedostanou povýšení.

Rozčarování z červencové a srpnové situace spojilo, v Izraeli tradičně rozlišné, názorové proudy. Na Pařížském náměstí v centru Jeruzaléma tak budou nezvykle stát vedle sebe zástupci mládežnických hnutí, kteří by se jindy sotva na něčem shodli. Stejné slogany zazní z úst například stoupenců Strany práce i silně pravicové strany "Izrael náš Domov". 

Libanonský muž v klidu kouří cigaretu a relaxuje na místě, kam nákladní auta sváží válečné trosky. Stovky aut denně přijíždějí vyložit svůj chmurný náklad na pláž Ouzai v jižním Bejrútu.
Libanonský muž v klidu kouří cigaretu a relaxuje na místě, kam nákladní auta sváží válečné trosky. Stovky aut denně přijíždějí vyložit svůj chmurný náklad na pláž Ouzai v jižním Bejrútu. | Foto: Reuters

Vývoj posledních dnů způsobil, že na transparentech přibyla vedle nápisů požadujících Olmertovu rezignaci i hesla nová: "Pryč s Winogradovou komisí!"

Nejvyšší soud nám nemá co poroučet, říká vláda

Skupina odborníků, vedená bývalým soudcem Elijahu Winogradem, má prošetřit přehmaty ve vedení války. Problémem v očích kritiků je to, že byla jmenována samotným premiérem. Kýžený respekt ji chybí. 

"Je přeci nemožné, aby mediální poradce Izraelských obranných sil zároveň sloužil jako PR poradce Winogradovy komise," stěžují si armádní záložáci. Požadují proto založení nového vyšetřovacího týmu, který nebude podřízen přímo vládě.

Zapravdu jim dal i generální prokurátor. Důvody jmenování pětičlené skupiny chce po kabinetu i Nejvyšší soud. Vláda vidí připomínky jako neodůvodněné.

Neoblíbený trojlístek

Premiér Ehud Olmert není jediný, koho veřejnost hlasitě kritizuje. Zároveň sílí hlasy po odstoupení ministra obrany Amira Perece a náčelníka generálního štábu Dana Chaluce. Ten se zapsal do paměti Izraelců zejména poté, co vyšlo najevo jeho jednání na začátku války. Jen několik hodin po zajetí Ehuda Goldwassera a Eldada Regeva prodal portfolio svých akcií. 

Válka mezi Hizballáhem a izraelskou armádou trvala měsíc a dva dny - do 14. srpna. Na libanonské straně zemřelo přes 1100 lidí, převážně civilistů. Počet obětí v Izraeli dosáhl 157.

 

Právě se děje

Další zprávy