Londýn - Podle statistik Světové zdravotnické organizace se zvyšuje cena očkování o pětinu jen kvůli tomu, že se musí udržovat vakcíny v chladném prostředí. Ročně to WHO stojí 200 milionů dolarů.
V mnoha tropických vesnicích, kde WHO očkovací kampaně provádí, se přitom teploty v nejpalčivějších částech dne blíží čtyřicítce a elektřina je zde věcí neznámou.
Řešení by mohl poskytnout výzkum lékařů z Oxfordské univerzity. A rozetnout gordický uzel je navíc podle studie publikované v časopise Science Translational Medicine navíc velmi levné. Stačí jen trocha cukru.
Vědecký tým smíchal očkovací přípravky s dvěma druhy cukru - sacharózou a trehalózou - a pak je nechal pomalu vyschnout na filtračním papíru. Tímto způsobem bylo možné vakcíny vystavit po šest měsíců teplotám 45 stupňů Celsia, při teplotě 37 stupňů vydržely rok.
Pak je bylo možné opět zkapalnit politím vodou a aplikovat. Kvalita látky se prý snížila jen nepatrně.
"Pokud bychom mohli přeměnit všechny standardní vakcíny v tento roztok, znamenalo by to zlevnění jejich přepravy. Přežily by i při pokojové teplotě, takže by bylo možné očkovat více dětí. Technologie je extrémně levná a nejsou zde žádné vědecké obtíže, které by bylo nutné překonat," prohlásil vedoucí týmu, profesor Adrian Hill.
Podle Hilla byly k pokusům využity poměrně křehké živé vakcíny, takže by měl proces fungovat i u těch stabilnějších. Hill tvrdí, že během pěti let by se mohly tímto způsobem očkovací látky upravovat průmyslově ve velkém.
"Bez nutnosti chlazení si je možné dokonce představit někoho s batohem, kdo bude vozit dávky do odlehlých vesnic na kole," řekl BBC jiný člen kolektivu výzkumníků, doktor Matt Cottingham.
Podle profesora Trevora Dukeho, který pracoval několik let na očkovacích kampaních v Asii a Tichomoří, se všechny vakcíny rozkládají, pokud jejich teplota přesáhne 4 stupně Celsia.
"Jde především o živé vakcíny, a zvláště spalničky. Problém chlazení zapříčiňuje, že vakcíny, které dostávají děti v některých tropických rozvojových zemích, nemusejí být tak efektivní, protože byla látka před aplikací vystavena horku," řekl americké televizi ABC.