Brasília – Brazilští vědci vyvinuli vakcínu proti závislosti na kokainu. Zatím ji testují na zvířatech, napsala agentura AFP.
Lék stimuluje produkci protilátek proti kokainu v imunitním systému a jeho cílem je snížit euforizující účinky drogy.
"Protilátky zachytí kokain a zabrání mu dospět do mozku, čímž sníží euforizující účinek drogy. Tím by měl pak uživatel ztratit o konzumaci drogy zájem," vysvětlil profesor Angelo de Fátima z katedry organické chemie federální univerzity brazilského státu Minas Gerais.
V Brazílii je podle národního statistického úřadu čtyřikrát vyšší spotřeba kokainu, než je světový průměr.
De Fátima připomněl, že podobnou vakcínu vyvíjejí i jeho kolegové v USA. "Naše molekula je ale odlišná od té severoamerické, nemá bílkovinovou část," vysvětlil, aniž by odhalil název použité molekuly, neboť ta ještě není patentovaná.
Vakcínu by měli užívat pacienti, kteří mají o vyléčení opravdu zájem. A vědci dokonce navrhují, aby byla preventivně předepisována nezletilým.
Kokain vyvolává krátkodobě silné euforizující účinky, navozuje pocit radosti a rozjasněné mysli, ale může narušit sebekontrolu a objektivitu myšlení i vyvolat agresi.
Představuje také značnou zátěž pro kardiovaskulární systém a jeho dlouhodobé užívání vede zejména k psychické závislosti.
Kokain se získává z jihoamerického keře rudodřev koka, jehož listy používali již staří Inkové v Jižní Americe k zahánění únavy a hladu. Propagováním koky, nikoli kokainu, proslul zejména bolivijský indiánský prezident Evo Morales, který ji před lety demonstrativně žvýkal i na zasedání Komise OSN pro narkotika ve Vídni.