V Zimbabwe skončily volby. Lidé vybírali... z Mugabeho

pav
28. 6. 2008 12:35
Volební komise nyní sčítá výsledky. Svět volbu odsuzuje
Robert Mugabe na jednom z posledních předvolebních mítinků stoupenců jeho vládní strany Zanu-PF
Robert Mugabe na jednom z posledních předvolebních mítinků stoupenců jeho vládní strany Zanu-PF | Foto: Reuters

Harare - V Zimbabwe začalo v noci na sobotu sčítání hlasů odevzdaných v druhém kole prezidentských voleb. Výsledek je předvídatelný, jediným kandidátem byl stávající autoritářský prezident Robert Mugabe. Rada bezpečnosti OSN v první reakci na volby prohlásila, že nebyly splněny podmínky pro svobodné hlasování. 

Druhé kolo prezidentské volby se konalo čtvrt roku po prvním, v němž vyhrál opoziční lídr Morgan Tsvangirai. Podle volební komise ale nezískal dostatečný počet hlasů pro vítězství.

V druhém kole ovšem voliči na výběr nemají - jediným kandidátem zůstal po odstoupení opozičního kandidáta a vůdce opozičního Hnutí za demokratickou změnu (MDC) Morgana Tsvangiraie dosavadní prezident Robert Mugabe, který odmítl ustoupit tlaku opozice i zahraničních vlád a hlasování nezrušil.

Čtěte více: Mugabe je jako kůl v plotě, ale tlaku neustoupí

I proto byl zřejmě o volby jen malý zájem ve srovnání s prvním kolem na konci března, při němž se před volebními místnostmi stály dlouhé fronty.

Čekání na jídlo, nikoli na volby 

Na předměstí Greendale v metropoli Harare se podle zpravodaje agentury Reuters lidé řadili jen do front na chléb, zatímco u nedalekého volebního centra postávalo všeho všudy deset lidí.

Pravda zvítězí. Život je v tuto chvíli důležitější než vzdor, vzkázal voličům Morgan Tsvangirai.
Pravda zvítězí. Život je v tuto chvíli důležitější než vzdor, vzkázal voličům Morgan Tsvangirai. | Foto: Reuters

"Musím nejdřív obstarat jídlo, pak možná půjdu hlasovat... Zaslechl jsem, že těm, kdo nepůjdou, hrozí problémy," řekl zpravodaji nezaměstnaný muž, jenž se představil jako Tito Kudya.

Tsvangirai, který po vítězství v prvním kole svou kandidaturu před pátečním druhým kolem stáhl na protest proti pokračujícímu násilí vůči příznivcům MDC, vyzval lidi, aby hlasování pokud možno bojkotovali, ovšem nikoli za každou cenu.

"Svět výsledky neuzná. Ať už jste donuceni učinit cokoli, víme, co vám leží na srdci. Neriskujte své životy. Vítězství lidu může chvíli trvat, ale rozhodně k nemu dojde," uvedl Tsvangirai v prohlášení.

Mugabe: Nejdřív volby, pak jednání

Mugabe, jemuž bylo letos 84 let a u moci je už od chvíle, kdy jeho země vyhlásila nezávislost na Británii v roce 1980, dosud kategoricky odmítal možnost, že by se MDC mohla jakkoli podílet na moci.

Ve čtvrtek se nicméně poprvé nechal slyšet, že jednání s opozicí nevylučuje. Avšak až po volbách. To je ale pro opozici nepřijatelné.

Shromáždění příznivců Zanu-PF ve městě Banket 90 kilometrů západně od Harare
Shromáždění příznivců Zanu-PF ve městě Banket 90 kilometrů západně od Harare | Foto: Reuters

"Pokud se Mugabe prohlásí za vítěze a bude se nadále považovat za prezidenta, je po jednáních. Jak bychom pak spolu mohli jednat?" prohlásil Tsvangirai, skrývající se od neděle na nizozemském velvyslanectví v Harare, v telefonickém rozhovoru pro britský list The Times.

Na otázku, co by Mugabemu vzkázal, pokud by jej s nabídkou jednat oslovil až po hlasování, Tsvangirai odpověděl:

"Když jste se mnou odmítal jednat předtím, jak bych s vámi teď mohl mluvit? Učinil jsem nabídku, předložil návrhy, říkal, že budu jednat před volbami, nikoli po nich. Vy jste to ignoroval, rozpoutal jste násilí proti mým příznivcům, vraždil a mučil nevinné civilisty, poslal do ulic armádu. Jak si po tom všem můžete říkat zvolený prezident? Jste nelegitimní a já s nelegitimním prezidentem jednat nebudu."

USA: Navrhneme zpřísnění sankcí

Jak během návštěvy Japonska řekla novinářům americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, světové společenství nebude vývoji v Zimbabwe nečinně přihlížet. Spojené státy prý navrhnou zpřísnění mezinárodních sankcí vůči Mugabeho režimu. 

Situace je vážná. Své mlčení o Zimbabwe prolomil i Nelson Mandela. Odsoudil
Situace je vážná. Své mlčení o Zimbabwe prolomil i Nelson Mandela. Odsoudil | Foto: Reuters

"Zamýšlíme předložit návrh v Radě bezpečnosti OSN a uvidíme, jak se její členové rozhodnou," prohlásila po schůzce šéfů diplomacie skupiny G8 v Kjótu. Riceová již dříve naznačovala, že by Mugabe měl nabídku k jednání s opozicí přijmout.

Už ve středu vyzvala k odkladu voleb vedoucí trojka Jihoafrického rozvojového společenství (SADC), které sdružuje 15 států regionu.

Čtěte také: OSN: Spravedlivé volby v Zimbabwe jsou nemožné

Za významný signál považují pozorovatelé i vyjádření ze strany bývalého prezidenta JAR a v Africe i ve světě všeobecně uznávaného hrdiny boje proti apartheidu Nelsona Mandely, který se během návštěvy Londýna nechal slyšet, že Zimbabwe trpí "tragickým selháním vedení".

 

Právě se děje

Další zprávy