V zemi, kde poslankyním měří poprsí, svítá ženám naděje

Radim Klekner Radim Klekner
22. 2. 2012 8:17
Itálie má po Maltě nejnižší zaměstnanost žen v EU
Berlusconiho dentální hygienistka Nicole Minettiová to v pětadvaceti letech dotáhla do lombardského parlamentu.
Berlusconiho dentální hygienistka Nicole Minettiová to v pětadvaceti letech dotáhla do lombardského parlamentu. | Foto: Reuters

Řím - Italský expremiér Silvio Berlusconi se rád obklopoval mladými a vnadnými ženami a jejich služby dokázal náležitě ocenit.

Jeho někdejší ústní hygienistka Nicole Minettiová to ve svých pětadvaceti letech dotáhla do lombardského parlamentu, aniž pro tuto práci měla jakoukoli kvalifikaci. Marocká tanečnice Karima Mahrúgová si po obviněních, že jako nezletilá měla s předsedou vlády intimní poměr, zase přišla díky honorářům od médií na desetitisíce eur.

Italky, které neměly to štěstí, že byly pozvány na "nevinné" večírky v premiérově milánské vile, to však měly a stále mají v zemi, kde je společenské uplatnění ženy tradičně omezováno na kuchyň a ložnici, dvojnásob těžké.

Maria Grazia Feraová se těšila, že se po mateřské dovolené vrátí do zaměstnání. Tři měsíce předtím, než měla nastoupit, byla její pracovní smlouva náhle zrušena a jedenatřicetiletá učitelka od té doby marně shání místo.

Nižší procento zaměstnaných žen, než má Itálie, vykazuje v Evropské unii pouze Malta. Zatímco průměr EU činí 58 procent, v Itálii má stálou práci pouze 46 ze sta příslušnic něžného pohlaví.

Italky, které přesně před rokem protestovaly proti Berlusconimu po desetitisících v řadě měst na Apeninském poloostrově, teď doufají, že se jejich situace po nástupu úřednického kabinetu Maria Montiho změní od základu.

Italky si hodně slibují od nové ministryně práce Fornerové (na snímku).
Italky si hodně slibují od nové ministryně práce Fornerové (na snímku). | Foto: Reuters

Mimo jiné také díky ministryni práce Else Fornerové a jejím kolegyním z resortů vnitra a justice Anně Marii Cancellierové a Paole Severinové.

Za Ghanou a Bangladéšem

Co se týče hodnocení všeobecné rovnosti šancí obou pohlaví, je na tom Itálie ještě hůř. Podle poslední zprávy Světového ekonomického fóra je země na 74. místě na světě, mimo jiné za Ghanou a Bangladéšem.

Berlusconimu, který loni v žertu navrhl, aby hlavní pravicová strana v zemi napříště nesla název Forza gnocca, po vzoru někdejší formace Vzhůru Itálie, to nevadilo ani v nejmenším.

Hovorový výraz gnocca má celou řadu významů. Označuje půvabnou ženu, ale také ženské přirození.

"Naše země je v některých oblastech silně zaostalá," řekla v rozhovoru s deníkem Corriere della Sera Fornerová. "S ohledem na roli, kterou mají manželé při výchově dětí, se ze všech sil budeme snažit dosáhnout jisté rovnováhy."

Podle průzkumů vykonávají italské ženy tři čtvrtiny všech prací spojených s chodem domácnosti. Mimo jiné proto, že jsou často bez stálého zaměstnání.

Montiho vláda proto už prosadila daňová zvýhodnění firem, které jsou ochotny více zaměstnávat ženy - a také mladé lidi. Celkem čtyři desítky pracovních smluv uzavíraných na dobu určitou chce vládní kabinet nahradit jediným typem kontraktu.

"Loňské protesty žen navrátily do veřejné debaty slovo důstojnost jako výraz, který už nemůže být nadále ignorován či zesměšňován," citovala agentura Reuters šéfku největší odborové organizace v zemi CGIL Susannu Camussovou.

Jinak vcelku otrlou poslankyni za Berlusconiho Lid svobody, vnučku italského diktátora Mussoliniho Alessandru, přivedlo k zuřivosti zjištění, že její straničtí kolegové sestavili loni na jaře speciální žebříček členek Dolní komory parlamentu. Jediným kritériem hodnocení byl objem jejich ňader.

Bianco výpovědi

Camussová je rozhodnuta využít faktu, že je u moci úřednický kabinet, a chce prosadit zákaz nekalých praktik, s jejichž pomocí se italské firmy zbavují zaměstnankyň, které jsou dlouhodobě nemocné či otěhotní.

Berlusconi o ženách často vtipkoval, dělal pro ně ale minimum.
Berlusconi o ženách často vtipkoval, dělal pro ně ale minimum. | Foto: Reuters

Číšnice Mercedes Ortegová musela po nástupu do práce připravit vlastní výpověď bez udání data pro případ, že by musela na mateřskou dovolenou.

"Byly k tomu přinuceny pouze ženské zaměstnankyně baru," tvrdí Ortegová. "Má šéfová mi řekla, že k tomuhle opatření sáhla poté, co ji podnik přiměl zaplatit několik tisíc eur za číšnici, jež odešla na mateřskou."

Podobná praxe rozhodně nepředstavuje žádný impuls k tomu, aby Italky přiváděly na svět více dětí. Země má jednu z nejnižších porodností na světě. Průměrný věk, kdy italské ženy rodí poprvé, je třicet let.

"Všechny tyto problémy Berlusconiho éra ještě zhoršila a zvýraznila," říká Francesca Caferriová z občanského sdružení Když ne teď, pak kdy?, které organizovalo loňské protesty proti expremiérovi. "S jeho odchodem nezmizely, jsou integrovanou součástí našeho života."

Podobně jako Camussová věří, že Montiho vláda povede Itálii až do řádných parlamentních voleb, naplánovaných na příští rok. A že za tu dobu stihne vykonat spoustu užitečné práce.

 

Právě se děje

Další zprávy