Začalo to v pondělí. Dalším 33 lidem uložily uzbecké soudy mnohaleté tresty vězení za účast na květnové protivládní vzpouře v Andižanu. Odsouzení si v drsném uzbeckém žaláři posedí 12 až 17 let.
V polovině listopadu bylo odsouzeno na 14 až 20 let 15 mužů, ČTĚTE ZDE
Do vězení tak již bylo posláno 73 osob. Obvinění však čelilo 121 "teroristů". Lehkými počty se dopracujeme k číslu 48. Ti na svůj rozsudek ještě čekají.
Zadržení čelili obviněním například z vraždy za "přitěžujících okolností", terorismu a protistátního spiknutí. Minulý týden v pátek poslaly soudy rovněž z oblasti metropole Taškentu 25 osob do vězení na 12 až 22 let.
AI požaduje zatčení nemocného ministra v Německu
Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv konání neveřejných procesů s odpůrci autoritářského režimu prezidenta Islama Karimova ostře odsuzují.
Amnesty International tento týden také oznámila, že mezinárodní právo přikazuje Německu, aby v této souvislosti vyšetřilo uzbeckého ministra vnitra Zakirdžona Almatova, který je náhodou přítomen na jeho území.
Almatov dostal povolení podstoupit v Německu vážnou operaci, přestože Evropská unie zakázala uzbeckým politickým představitelům "odpovědným za nevybíravé a nepřiměřené užití síly" v Andižanu cestovat do kteréhokoli jejího státu.
Karimov včera bouřil v televizi
Uzbecký autoritářský prezident Islam Karimov obvinil v noci na dnešek Západ z vměšování do vnitřních záležitostí své země. V televizním projevu podle agentury AFP přitom odmítl zahraniční pokusy o "násilnou demokratizaci" své země.
"Nemůžeme přijmout žádné vměšování do našich vnitřních záležitostí. Nepřipustíme žádnou politiku nátlaku a zastrašování s cílem kontrolovat nás," prohlásil prezident v televizním projevu, který byl odvysílán při příležitosti dnešního dne ústavy.
Karimov o tom hovořil v souvislosti s hodnocením květnových událostí v Andižanu, kde byla s použitím síly potlačena údajně protivládní vzpoura. Uzbecký režim tvrdí, že k nepokojům podněcoval lidi Západ a zahraniční média. Nepokoje si vyžádaly stovky mrtvých.
Teroristé placení ze zahraničí
Uzbecká armáda nepokoje v Andižanu tvrdě potlačila. Podle nevládních organizací tehdy zahynulo asi 500 lidí, Taškent však oficiálně uvádí 187 mrtvých, "vesměs teroristů placených ze zahraničí", a odmítá jakékoli mezinárodní vyšetřování květnových událostí.
Vztahy Uzbekistánu a Západu se po událostech v Andižanu výrazně zhoršily. Karimov v projevu řekl, že Uzbekistán je ve světě pomlouván. Mezinárodní vyšetření událostí v Andižanu ale i tentokrát odmítl.
Více o vztazích Uzbekistánu a Západu ČTĚTE ZDE
V Uzbekistánu bylo v posledních letech zatčeno na šest tisíc osob podezřelých z náboženského radikalismu. Zatčení byli podle organizací pro lidská práva vystaveni mučení, desítky muslimských disidentů jsou nezvěstné.