New York - Letošní nezvykle vysoké letní teploty po celých Spojených státech ničí vodovodní potrubí. Američané se proto podle televizní stanice CNN budou muset připravit na více přerušení dodávek i na vyšší účty za vodu. Bude totiž nutné zřejmě vyměnit až tisíce kilometrů potrubí.
Vlny veder v několika minulých týdnech zničily stovky důležitých součástí vodovodního řadu v Kalifornii, Kansasu, Oklahomě, Texasu, Indianě, Kentucky a New Yorku. Mnoho míst se tak dočasně ocitlo bez dodávek vody v okamžiku, kdy jich bylo potřeba nejvíce.
"Je to jedno z nejhorších lét," uvedla Debbie Reganová z oklahomské radnice. Jen od července tu během téměř čtyřicetistupňových veder zaznamenali 685 poruch vodovodního řadu, což je asi čtyřikrát více než běžně. Opraváři se tak 24 hodin denně museli střídat na dvanácti- až šestnáctihodinových směnách.
Podle Reganové za potíže může horko a vysoká spotřeba vody. Vysoké teploty dokážou vysušit půdu tak, že sevře zakopané trubky. Vyšší odběr vody pak zase zvýší tlak uvnitř trubek. Vodní potrubí je tak pod dvojí zátěží, což ta starší často nevydrží a praskají.
Mnohé z trubek jsou přitom 80 až 100 let staré a blíží se konci své životnosti. Vodárny po celých státech tak podle odborníků budou muset vyměnit svou stárnoucí infrastrukturu, anebo se potýkat s následky, pokud tak neučiní. Výměna se promítne do vyšších cen za vodu, takže ji zaplatí zákazníci.
Ekologové přitom upozorňují na to, že kvůli změnám klimatu lze očekávat, že tlak na vodovodní potrubí jen tak neklesne. V následujících desetiletích lze prý čekat více období sucha, rekordně vysoké teploty a další podmínky, které budou poškozovat vodovodní infrastrukturu.
V současnosti ve Spojených státech nastane 700 poruch vodovodního potrubí denně. Americké vodárny v průměru ročně kvůli únikům a jiným příčinám přijdou o deset procent vody v hodnotě 2,8 miliardy dolarů.