Washington - Američané jsou znepokojeni případem dalšího neozbrojeného černocha, který byl usmrcen bělošským policistou. Nejnovější případ se stal v úterý ve Phoenixu ve státě Arizona.
Policista pronásledoval muže, který údajně prodával drogy, a když se střetli, domníval se, že černoch vytahuje zbraň. Šlo ale jen o tubu s léky, napsal deník The Washington Post. Na protest proti usmrcení Rumaina Brisbona vyšly ve čtvrtek večer do ulic Phoenixu desítky lidi.
Masové demonstrace se konaly v uplynulých dnech v mnoha amerických městech. Týkaly se dvou předchozích případů - zastřelení černošského mladíka Michaela Browna ve Fergusonu a usmrcení černocha Erika Garnera v New Yorku. V obou případech se velká porota rozhodla policisty neobvinit.
Okresní soudce v newyorském Brooklynu v pátek navíc oznámil, že svolá velkou porotu, aby se vyslovila k možným obviněním vůči dalšímu policistovi, který údajně zabil neozbrojeného Afroameričana. Jde o bělošského strážce pořádku, který 20. listopadu v Brooklynu zastřelil osmadvacetiletého Akaie Gurleyho. Podle předběžných výsledků vyšetřování šlo ale o nešťastnou náhodu. Zbraň prý spustila sama.
Drogový dealer, nebo milující otec?
I Brisbonův případ je sporný a provází ho mnoho nejasností, poznamenal The Washington Post. Třiačtyřicetiletý otec čtyř dětí, který měl již v minulosti policejní záznam, údajně zrovna prodával drogy, když ho policie odhalila. Jeho přátelé nicméně tvrdí, že šlo naopak o milujícího otce, který zrovna vezl jídlo svým dětem.
Sporná není jen jediná věc: nebyl ozbrojený, když na něj policista vypálil dvě rány a zabil ho v přítomnosti jeho přítelkyně a patnáctiměsíčního dítěte. "Stalo se to, že policejní důstojník zavraždil mého klienta," uvedla advokátka Marci Kratterová. "A to, co říká policie, že se stalo, nedává vůbec smysl. Nesedí to," dodala.
Policie tvrdí, že se jeden z jejích členů choval za daných okolností naprosto správně. Vyšetřovatelé prý později nalezli v Brisbonově autě zbraň a marihuanu. Podle soudních záznamů byl muž již v roce 1998 obviněn z vloupání a před pět lety z jízdy po vlivem omamných látek.
Policisté u Brisbona zasahovali na základě tipu, který dostali od veřejnosti, uvedl policejní mluvčí Trent Clump. Volající jim řekl, že v zaparkovaném černém cadillacu dochází k obchodování s drogami, na místo se proto vydal třicetiletý policista. Když k vozu dorazil, viděl, jak Brisbon vystupuje z auta a bere si něco z kufru. Na výzvu, aby ukázal ruce, prý černoch nereagoval a naopak si je prý dal k opasku. Policista pak vytáhl zbraň a Brisbon začal utíkat.
Co se dělo dále, zůstává nejasné. Nicméně následně se prý měli střetnout u dveří do domu Brisbonovy přítelkyně a policista vypověděl, že v mužově kapse cítil zbraň. Když si dal černoch ruku do kapsy, ozvaly se dva výstřely. Až následně policista zjistil, že v kapse byly jen léky.
Americkou veřejnost již v listopadu rozdělil případ zastřeleného černošského mladíka Michaela Browna ve Fergusonu. Velká porota se tam rozhodla neobvinit bělošského policistu Darrena Wilsona, který osmnáctiletého černocha zastřelil údajně v sebeobraně. Při následných násilných demonstracích vzplanulo dvanáct budov a policie zatkla zhruba 100 lidí.