Avdějevka (Ukrajina) – "Já bych odsud všechny děti povinně evakuovala. Myslíte si, že to na nich nenechá stopy? Vždyť ony jsou naše budoucnost!" napsala v pátek ráno na Facebook ukrajinská dětská psycholožka Lena Rozvadovska.
Už dva roky pomáhá jako dobrovolnice dětem ve městě Avdějevka, kde momentálně zuří nejtěžší boje mezi ukrajinskou armádou a Ruskem podporovanými separatisty.
Během posledního týdne se jí podařilo ze "staré Avdějevky", čtvrti, která je nejvíce ostřelovaná, dostat několik rodin s dětmi.
Tvrdé boje začaly před necelým týdnem u bývalé průmyslové zóny, která byla po jistou dobu zemí nikoho. Poté se ale ukrajinské armádě podařilo obsadit jeden z opěrných bodů separatistů a vypukly tvrdé boje za použití těžkých zbraní, které by na frontě podle minských dohod vůbec neměly být.
Střelba separatistů poškodila i poslední funkční elektrické vedení ve městě, což omezilo provoz koksovny, která Avdějevku zásobuje teplem. Baterie v domech tak mají asi 14 stupňů.
"Ta zima a tma jsou snad horší než ostřelování. Na to jsme si v zásadě za tu dobu zvykli," vysvětluje Lena Rozvadovska v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Než lidé pochopili, že nynější boje jsou horší než dříve, pro některé obyvatele ve staré části města už bylo pozdě.
"Žijí tam hlavně penzisti a lidé, kteří nemají kam jít. Znám rodiny, které mi říkaly, že už jednou utekly v září 2015 a teď už víckrát utíkat nebudou. Ale i je vyděsilo, když začaly padat Grady (střely z mobilního raketometu GRAD – pozn. red.). Na miny si člověk zvykne, ale tohle je moc," naráží Lena Rozvadovska na to, že tento týden separatisté začali používat raketové systémy, které bombardují plošně.
Rodiny se ukrývají ve sklepech
Jenže pak bylo potřeba vyřešit problém, jak se dostat k rodinám, které se schovávaly ve sklepech.
"Třeba Aljonka. Její máma řekla, že odejdou, jen když bude nejhůř. Nakonec se mi podařilo se jí dovolat – spojení je tam hodně špatné – a ona souhlasila, že ten čas právě přišel. Jenže i když to byl do bezpečí byl kousek, tak půl kilometru, bylo to strašně nebezpečné," vzpomíná Lena Rozvadovska. Nakonec našla plukovníka Národní gardy s obrněným autem, který celou rodinu odvezl do bezpečí.
Vláda nabízí evakuaci všem obyvatelům Avdějevky, nabídky využilo i několik dalších Leniných klientů. Řada z nich se ale chce co nejdříve vrátit zpět domů. "Včera mi volali, že slyšeli, že se přestalo střílet a že se vrátí. Vůbec nechtěli věřit, že se nic nezměnilo,“ kroutí hlavou Rozvadovska.
Dohodnuté příměří ve čtvrtek vydrželo necelé dvě hodiny. Brigáda elektrikářů, která měla opravit poškozené vedení, se ocitla pod palbou a museli utéct. Avdějevka je tak i nadále bez elektřiny a mobilní telefony si lidé chodí nabíjet do stanů, které armáda postavila na fotbalovém stadionu. V noci ze čtvrtka na pátek i sem padaly bomby, jeden civilista zahynul.
"Lidé si vůbec nechtějí připustit, že tyhle boje mohou být na dlouho a že jde skutečně o život. Nejsou schopni přemýšlet, prostě to vytěsňují. Aspoň ty děti, kdyby poslali pryč. Jenže místo toho se ve dvou školách začalo znovu učit. To je signál naděje, ale podle mě naprosto falešný," dodává mírně rezignovaně Rozvadovska.