V Turecku začal největší proces kvůli loňskému pokusu o puč. Souzeno je 500 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 8. 2017 12:25
Skoro 500 lidí je souzeno v dosud největším procesu v Turecku, který se týká loňského pokusu o puč. Hlavním obžalovaným je duchovní Fethullah Gülen, kterého vláda považuje za hlavního strůjce převratu. Kromě Gülena bude v tomto procesu souzen i bývalý velitel letectva Akin Öztürk a další armádní důstojníci. Proces se koná za přísných bezpečnostních opatření.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ankara - V Turecku v úterý začal zatím největší proces kvůli loňskému pokusu o převrat. Souzeno je v něm podle agentury Anadolu téměř 500 lidí, někteří v nepřítomnosti.

Hlavním obžalovaným je duchovní Fethullah Gülen, žijící dlouhodobě v USA, jehož vláda považuje za strůjce pokusu o puč.

Gülen, jehož vydání Ankara zatím bezúspěšně požaduje po Spojených státech, ale vinu odmítá.

Kromě Gülena bude v tomto procesu souzen například i bývalý velitel letectva Akin Öztürk a další armádní důstojníci. Celkem je obžalováno 486 lidí, z toho valná většina jich je vězení, dvě desítky jsou souzeny na svobodě a sedm obviněných je na útěku.

Skupina čelí obvinění mimo jiné z "porušení ústavy, pokusu o vraždu prezidenta a svržení vlády, vedení ozbrojené teroristické organizace a vražd".

Pokus o puč z 15. července 2016 si vyžádal na 250 obětí.

Obžaloba viní skupinu z toho, že na leteckou základnu Akinci nedaleko Ankary unesla loni 15. července několik velitelů armády, včetně náčelníka generálního štábu Hulusiho Akara, a držela je tam jako rukojmí. Dokud je neosvobodily brzy ráno následujícího dne speciální jednotky.

Kromě toho je obžaloba činí zodpovědnými z ostřelování vládních budov a parlamentu v Ankaře a Istanbulu během pokusu o puč.

Úterní proces se koná za přísných bezpečnostních opatření nedaleko Ankary ve městě Sincan, kde byla v tamním vězeňském komplexu zřízena speciální soudní síň pro procesy spojené s loňským pokusem o puč. Síň pojme na 1560 lidí, už v únoru se v ní konal proces s asi 330 údajnými pučisty a v květnu v ní bylo souzeno na 220 lidí také kvůli loňskému pokusu o převrat.

Soudní proces podle agentury Anadolu střeží na 1130 členů bezpečnostních složek, včetně speciálních jednotek s odstřelovači. Nasazena jsou obrněná vozidla i drony.

 

Právě se děje

Další zprávy