V Turecku začal největší proces kvůli loňskému pokusu o puč. Souzeno je 500 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 8. 2017 12:25
Skoro 500 lidí je souzeno v dosud největším procesu v Turecku, který se týká loňského pokusu o puč. Hlavním obžalovaným je duchovní Fethullah Gülen, kterého vláda považuje za hlavního strůjce převratu. Kromě Gülena bude v tomto procesu souzen i bývalý velitel letectva Akin Öztürk a další armádní důstojníci. Proces se koná za přísných bezpečnostních opatření.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ankara - V Turecku v úterý začal zatím největší proces kvůli loňskému pokusu o převrat. Souzeno je v něm podle agentury Anadolu téměř 500 lidí, někteří v nepřítomnosti.

Hlavním obžalovaným je duchovní Fethullah Gülen, žijící dlouhodobě v USA, jehož vláda považuje za strůjce pokusu o puč.

Gülen, jehož vydání Ankara zatím bezúspěšně požaduje po Spojených státech, ale vinu odmítá.

Kromě Gülena bude v tomto procesu souzen například i bývalý velitel letectva Akin Öztürk a další armádní důstojníci. Celkem je obžalováno 486 lidí, z toho valná většina jich je vězení, dvě desítky jsou souzeny na svobodě a sedm obviněných je na útěku.

Skupina čelí obvinění mimo jiné z "porušení ústavy, pokusu o vraždu prezidenta a svržení vlády, vedení ozbrojené teroristické organizace a vražd".

Pokus o puč z 15. července 2016 si vyžádal na 250 obětí.

Obžaloba viní skupinu z toho, že na leteckou základnu Akinci nedaleko Ankary unesla loni 15. července několik velitelů armády, včetně náčelníka generálního štábu Hulusiho Akara, a držela je tam jako rukojmí. Dokud je neosvobodily brzy ráno následujícího dne speciální jednotky.

Kromě toho je obžaloba činí zodpovědnými z ostřelování vládních budov a parlamentu v Ankaře a Istanbulu během pokusu o puč.

Úterní proces se koná za přísných bezpečnostních opatření nedaleko Ankary ve městě Sincan, kde byla v tamním vězeňském komplexu zřízena speciální soudní síň pro procesy spojené s loňským pokusem o puč. Síň pojme na 1560 lidí, už v únoru se v ní konal proces s asi 330 údajnými pučisty a v květnu v ní bylo souzeno na 220 lidí také kvůli loňskému pokusu o převrat.

Soudní proces podle agentury Anadolu střeží na 1130 členů bezpečnostních složek, včetně speciálních jednotek s odstřelovači. Nasazena jsou obrněná vozidla i drony.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy