V Turecku začal největší proces kvůli loňskému pokusu o puč. Souzeno je 500 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 8. 2017 12:25
Skoro 500 lidí je souzeno v dosud největším procesu v Turecku, který se týká loňského pokusu o puč. Hlavním obžalovaným je duchovní Fethullah Gülen, kterého vláda považuje za hlavního strůjce převratu. Kromě Gülena bude v tomto procesu souzen i bývalý velitel letectva Akin Öztürk a další armádní důstojníci. Proces se koná za přísných bezpečnostních opatření.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ankara - V Turecku v úterý začal zatím největší proces kvůli loňskému pokusu o převrat. Souzeno je v něm podle agentury Anadolu téměř 500 lidí, někteří v nepřítomnosti.

Hlavním obžalovaným je duchovní Fethullah Gülen, žijící dlouhodobě v USA, jehož vláda považuje za strůjce pokusu o puč.

Gülen, jehož vydání Ankara zatím bezúspěšně požaduje po Spojených státech, ale vinu odmítá.

Kromě Gülena bude v tomto procesu souzen například i bývalý velitel letectva Akin Öztürk a další armádní důstojníci. Celkem je obžalováno 486 lidí, z toho valná většina jich je vězení, dvě desítky jsou souzeny na svobodě a sedm obviněných je na útěku.

Skupina čelí obvinění mimo jiné z "porušení ústavy, pokusu o vraždu prezidenta a svržení vlády, vedení ozbrojené teroristické organizace a vražd".

Pokus o puč z 15. července 2016 si vyžádal na 250 obětí.

Obžaloba viní skupinu z toho, že na leteckou základnu Akinci nedaleko Ankary unesla loni 15. července několik velitelů armády, včetně náčelníka generálního štábu Hulusiho Akara, a držela je tam jako rukojmí. Dokud je neosvobodily brzy ráno následujícího dne speciální jednotky.

Kromě toho je obžaloba činí zodpovědnými z ostřelování vládních budov a parlamentu v Ankaře a Istanbulu během pokusu o puč.

Úterní proces se koná za přísných bezpečnostních opatření nedaleko Ankary ve městě Sincan, kde byla v tamním vězeňském komplexu zřízena speciální soudní síň pro procesy spojené s loňským pokusem o puč. Síň pojme na 1560 lidí, už v únoru se v ní konal proces s asi 330 údajnými pučisty a v květnu v ní bylo souzeno na 220 lidí také kvůli loňskému pokusu o převrat.

Soudní proces podle agentury Anadolu střeží na 1130 členů bezpečnostních složek, včetně speciálních jednotek s odstřelovači. Nasazena jsou obrněná vozidla i drony.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy