Virální video ruských kadetů ve slipech spustilo lavinu. Tančí už i žokejové, plavci a důchodkyně

Vedení uljanovského leteckého učiliště chtělo za parodické video tančící studenty vyhodit ze školy.
Tancující ruští kadeti. | Video:

Uljanovsk - V říjnu skupina studentů leteckého učiliště v Uljanovsku natočila pro své pobavení parodii na klip Satisfaction italského DJ Bennyho Bennassiho.

V původním videu několik dívek v plavkách pracuje s různými nástroji od vrtačky po sbíječku, natřásají se u toho a tváří se frivolně.

Uljanovští frekventanti se natočili v trenýrkách a čepicích leteckého učiliště a o dva měsíce později jeden ze starších studentů video publikoval na sociálních sítích.

Klip vyvolal bouři. "Je to neskutečná urážka Uljanovské oblasti a veteránů," prohlásil místní gubernátor Sergej Morozov. Ve státní televizi se nejrůznější představitelé předháněli v tom, kdo vyjádří větší pohoršení nad videem.

"Je to naprostá tragédie. To je podobné jako to, co udělaly Pussy Riot, které se vysmívaly v chrámu. A tohle je přece chrám vědy," prohlásil slavný pilot a prezident moskevského aviasalonu MAKS Magomed Tolbojev.

Většina ostatních sice nepožadovala pro studenty dva roky vězení, jako dostaly členky feministické skupiny, shodovala se ale, že frekventanti by měli být vyloučeni ze školy.

Federální agentura pro leteckou dopravu vydala rozhněvané tiskové prohlášení. "Všichni účastníci tohoto nemravného natáčení, ať už z řad studentů, nebo vyučujících, budou disciplinárně potrestáni, včetně propuštění ze zaměstnání a vyloučení ze studia," stojí v něm.

Video: V čepicích zatancovali studenti školy ministerstva pro mimořádné situace

Video:

Agentura je přesvědčena, že studenti svým činem urazili všechny pracovníky dopravního letectva, kteří čestně plní své pracovní povinnosti. Přidala se i oblastní dopravní prokuratura, jež zahájila vyšetřování, zda se nejedná o výrobu klipu "s elementy erotiky". "Pokud se to potvrdí, zhodnotíme, jak je tento fakt v souladu s požadavky legislativy v oblasti dopravy," psalo se v tiskové zprávě prokuratury.

"Opravdu to připomíná případ Pussy Riot. Ty museli odsoudit za výtržnictví, protože paragraf o urážce citů věřících byl přijat až později. Stejně tak si dovoluji upozornit pracovníky prokuratury, že paragraf o natáčení videoklipu s elementy erotiky v našich dopravních zákonech chybí. Je přirozeně možné, že parlament situaci napraví a přijme zákon, který studentům leteckých škol zakáže nosit slipy, kravaty a čepice, zatím tam ale nic takového není," ironizoval známý publicista Ivan Davydov.

Video: Parodii na virální klip natočili i ruští žokejové

Tančící ruští žokejové | Video:

Do smíchu však nebylo samotným studentům, jejich příbuzným a přátelům. Ti vytvořili petici žádající, aby mladíci z videa nebyli vyloučeni ze školy. "Neničte jim životy, vždyť oni ze všeho nejvíce chtějí létat," psalo se v ní.

Účinnější formou podpory se ukázalo být natáčení videí na podporu studentů-pilotů. Jako jedny z prvních je podpořily medičky ze sousedního města Dimitrovgrad.

Ve služebních čepicích zatancovali také studenti školy ministerstva pro mimořádné situace. A pak už se spustila lavina.

Svou verzi natočili na video plavci, kteří dokážou tančit i v bazénu pod vodou. Přidalo se i několik žen středního věku z Uljanovsku. A stranou nezůstaly ani dvě penzistky z Petrohradu. Díky nečekané vlně solidarity úřady nakonec oznámily, že nikoho ze školy vylučovat nebudou.

Video: Stranou nezůstaly ani dvě penzistky z Petrohradu

Tančící důchodkyně z Petrohradu | Video:
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

před 40 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy