V další ruské škole útočil žák. Šest dětí a učitelku zranil sekerou, pokusil se i zapálit třídu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
19. 1. 2018 10:30
V pondělí dva jiní chlapci zaútočili na spolužáky ve škole noži. Podle ruských médií mohou činy souviset.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Moskva - Podruhé během jednoho týdne došlo v Rusku ke krvavému incidentu ve škole. Na předměstí burjatské metropole Ulan-Ude nedaleko hranic s Mongolskem žák deváté třídy zaútočil sekerou proti mladším spolužákům.

Šest dětí a učitelku zranil a pokusil se třídu zapálit. Po činu chtěl spáchat sebevraždu, byl ale zadržen.

Podle moskevského rozhlasu byl útočník zřejmě členem uzavřené skupiny na jedné ze sociálních sítí a byl možná napojen na dva výrostky, kteří podobný čin provedli v pondělí v uralském Permu. V tamní základní škole dva starší žáci vtrhli do třídy, kde probíhala výuka nižšího ročníku. Nožem pobodali dvanáct dětí a učitelku, která se snažila žáky bránit. I v Permu se útočníci neúspěšně pokusili o sebevraždu.

Ruské ministerstvo školství se k tomu zatím nechce vyjádřit. Podle serveru Meduza.io ale připouští, že páteční útočník se mohl předchozím činem minimálně inspirovat.

V Moskvě byl navíc ve čtvrtek v jedné ze základních škol zadržen žák, který měl u sebe několik nožů a lahev s benzínem. Nedaleko Čeljabinska týž den žák deváté třídy bodl v hádce spolužáka nožem.

Po pátečním útoku v Ulan-Ude je jeden třináctiletý školák ve vážném stavu. Měl by ale být mimo ohrožení života. Všichni zranění už podstoupili zákrok v nemocnici.

Podle některých informací měl útočník dva komplice, po kterých policie pátrá. Před akcí prý jednu spolužačku o svém záměru informoval.

Po činu se pokusil zranit sekerou a při skoku z okna si zlomil nohu. Byl hospitalizován, jeho život není ohrožen.

Policie zahájila trestní stíhání i proti vedení školy, které podle vyšetřovatelů neposkytovalo žákům ochranu stanovenou zákonem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy