V další ruské škole útočil žák. Šest dětí a učitelku zranil sekerou, pokusil se i zapálit třídu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
19. 1. 2018 10:30
V pondělí dva jiní chlapci zaútočili na spolužáky ve škole noži. Podle ruských médií mohou činy souviset.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Moskva - Podruhé během jednoho týdne došlo v Rusku ke krvavému incidentu ve škole. Na předměstí burjatské metropole Ulan-Ude nedaleko hranic s Mongolskem žák deváté třídy zaútočil sekerou proti mladším spolužákům.

Šest dětí a učitelku zranil a pokusil se třídu zapálit. Po činu chtěl spáchat sebevraždu, byl ale zadržen.

Podle moskevského rozhlasu byl útočník zřejmě členem uzavřené skupiny na jedné ze sociálních sítí a byl možná napojen na dva výrostky, kteří podobný čin provedli v pondělí v uralském Permu. V tamní základní škole dva starší žáci vtrhli do třídy, kde probíhala výuka nižšího ročníku. Nožem pobodali dvanáct dětí a učitelku, která se snažila žáky bránit. I v Permu se útočníci neúspěšně pokusili o sebevraždu.

Ruské ministerstvo školství se k tomu zatím nechce vyjádřit. Podle serveru Meduza.io ale připouští, že páteční útočník se mohl předchozím činem minimálně inspirovat.

V Moskvě byl navíc ve čtvrtek v jedné ze základních škol zadržen žák, který měl u sebe několik nožů a lahev s benzínem. Nedaleko Čeljabinska týž den žák deváté třídy bodl v hádce spolužáka nožem.

Po pátečním útoku v Ulan-Ude je jeden třináctiletý školák ve vážném stavu. Měl by ale být mimo ohrožení života. Všichni zranění už podstoupili zákrok v nemocnici.

Podle některých informací měl útočník dva komplice, po kterých policie pátrá. Před akcí prý jednu spolužačku o svém záměru informoval.

Po činu se pokusil zranit sekerou a při skoku z okna si zlomil nohu. Byl hospitalizován, jeho život není ohrožen.

Policie zahájila trestní stíhání i proti vedení školy, které podle vyšetřovatelů neposkytovalo žákům ochranu stanovenou zákonem.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy