V tlačenici na pouti v Mekce zemřelo 1663 lidí. Saúdové dál mlčí

ČTK ČTK
14. 10. 2015 14:30
Počet obětí neštěstí, které se stalo při letošní pouti do Mekky, se zvýšil na 1663. Mrtví pocházejí z celkem 31 zemí. Tragédie se stala 24. září, když dav mířil na místo, kde se symbolicky kamenuje satan. Pokud se potvrdí bilance agentury AFP, půjde o vůbec nejhorší neštěstí v Mekce. Podle ní je mezi oběťmi 464 Íránců, 177 Egypťanů, 145 Nigerijců, 127 Indonésanů a 101 Indů. Ostatní země mají méně než sto mrtvých a ze západních je mezi nimi jenom Nizozemsko, které má jednu oběť. Ostatní jsou hlavně z Asie a Afriky. Mnoho poutníků se stále pohřešuje a v nemocnicích a márnicích v království údajně leží stále neidentifikovaní lidé.
V davu mezi účastníky letošní poutě do Mekky se ušlapal rekordní počet lidí.
V davu mezi účastníky letošní poutě do Mekky se ušlapal rekordní počet lidí. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy