Nová statistika tragédie u Mekky: Při nejhorším neštěstí, které pouť kdy postihlo, zemřelo 1453 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 10. 2015 14:56
Oficiální údaj saúdských úřadů se přitom zastavil na čísle 769, i když údajně není konečný. Poutníci se ušlapali 24. září v údolí Míná, když mířili k rituálu kamenování Satana. Jde o nejhorší katastrofu, která pouť kdy postihla. Letošní pouti se zúčastnily dva miliony muslimů.
Foto: Reuters

Rijád - Při tragické tlačenici během letošní pouti do Mekky zahynulo nejméně 1453 lidí. Jde o nejhorší katastrofu, která pouť kdy postihla.

V pátek to napsala agentura AP s odvoláním na statistiky mrtvých z jednotlivých států, odkud poutníci do Saúdské Arábie odjeli.

Oficiální údaj saúdských úřadů se zastavil na čísle 769, i když údajně není konečný.

Poutníci byli ušlapáni 24. září v údolí Míná, když mířili k rituálu kamenování Satana. Letošní pouti se zúčastnily dva miliony muslimů. Království kladlo od počátku důraz na zajištění bezpečnosti a povolalo 100 tisíc policistů a vojáků. Tragickému incidentu se ale zabránit nepodařilo.

Mezi mrtvými bylo podle AP 465 Íránců, 148 Egypťanů a 120 Indonésanů. Dalšími nejvíce postiženými zeměmi jsou Indie (101 obětí), Nigérie (99 obětí), Pákistán, (93 obětí), Mali (70 obětí), Bangladéš (63 obětí) a Senegal (54 obětí). Mrtví pocházeli i z Beninu, Kamerunu, Etiopie, Súdánu, Maroka, Alžírska, Ghany, Čadu, Keni a Turecka. Zraněno bylo podle úředních údajů 934 osob.

Konečná bilance dosud není jasná, protože stovky lidí se stále pohřešují. Podle indických a indonéských diplomatů by počet obětí mohl přesáhnout i dva tisíce. Dosud největší podobné neštěstí se v Saúdské Arábii stalo v roce 1990, kdy bylo ušlapáno 1426 lidí.

Írán, ale také další postižené státy obviňují Saúdské Araby ze selhání. Některé země dokonce vyzvaly, aby organizace pouti přešla na mezinárodní instituce, protože Saúdská Arábie je údajně nekompetentní.

 

Právě se děje

Další zprávy