Končí nejtragičtější pouť do Mekky za čtvrtstoletí. Obětí je 769

ČTK ČTK
26. 9. 2015 16:49
Bilance čtvrteční tlačenice na muslimské pouti v Mekce stoupla na 769 obětí. Zranění utrpělo nejméně 934 lidí. Dosud oficiální údaje hovořily o 717 mrtvých. Podle ministra zdravotnictví nová bilance zahrnuje i ty, kteří mezitím zemřeli v nemocnicích. Saúdská Arábie čelí ostré kritice za špatnou organizaci. Nejtragičtější pouť za 25 let dnes končí.
Foto: Reuters

Mekka - Čtvrteční tlačenice na muslimské velké pouti (hadždž) v saúdskoarabské Mekce si vyžádala 769 obětí. Zranění utrpělo přinejmenším 934 lidí. Novou bilanci dnes oznámil místní ministr zdravotnictví. Dosavadní oficiální údaje hovořily o 717 mrtvých a 863 zraněných poutnících. Jednotlivé země stále upřesňují počty obětí z řad svých občanů, zatímco Saúdská Arábie nadále čelí ostré kritice za "nekompetentní" organizaci. Nejtragičtější pouť za posledních 25 let dnes posledními rituály končí.

"Jedná se o ty, kteří zemřeli v různých nemocnicích od té události," vysvětlil nárůst počtu obětí ministr zdravotnictví Chálid Fálih.

Indická vláda podle agentury AP zvýšila odhadovaný počet svých obětí ze 14 na 18, Pákistán z osmi na 11. Nejvíce dosud potvrzených obětí připadá na Írán. Podle agentury AFP v tlačenici u kritického místa na trase pouti zahynulo 136 Íránců a 85 bylo zraněno. Stále se ještě pohřešuje 344 íránských poutníků, mezi nimi údajně i bývalý íránský velvyslanec v Libanonu, dva reportéři íránské státní televize a prominentní politický analytik.

Vyšetřování si vyžádá čas

Úplný seznam národností obětí Saúdská Arábie zatím stále ještě nezveřejnila. Podle agentury AFP jsou ale mezi mrtvými občané přinejmenším 15 převážně blízkovýchodních a afrických států. Zemřelo údajně mimo jiné 87 Maročanů a asi dvacítka obyvatel Kamerunu a Nigeru. Egypt ohlásil 14 obětí, jednoho mrtvého potvrdilo také Nizozemsko.

Rijád dosud nezveřejnil ani žádné výsledky vyšetřování tragického neštěstí, které si vyžádalo nejvíce obětí při pouti za posledních 25 let.

Velitel bezpečnostních sil pověřených zajištěním pouti do Mekky, generál Abdal Azíz Sulj podle místního tisku uvedl, že si vyšetřování "ještě vyžádá čas". Podrobná a kompletní konečná zpráva bude podle něj předložena "strážci dvou svatých mešit", k

ráli Salmánovi, žádný termín ale neuvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy