Bangkok - Uplynulých patnáct měsíců rozhodovala o veškerém politickém dění v Thajsku armáda. Pouhý den po parlamentních volbách, které znamenají pro zemi návrat k demokracii, se politici s plnou vervou pustili do tradičního stranického handlování.
Výsledek voleb, jak se předem očekávalo, neumožňuje vznik jednobarevné vlády. Vítězi voleb, Straně lidové moci (People Power Party - PPP), která sdružuje stoupence bývalého premiéra Thaksina Shinawatry, chybí k absolutní většině ve sněmovně devět hlasů, a tak musí hledat koaličního partnera.
Složitá jednání
Podle zpravodaje agentury Reuters v Bangkoku Eda Cropleyho se dá očekávat, že proces sestavování příštího kabinetu bude "zdlouhavý, napjatý a špinavý".
Výsledky voleb prokázaly, že země zůstává rok a čtvrt po Thaksinově pádu nadále polarizována. Přestože Demokratická strana, která proti němu vždy ostře vystupovala, utrpěla porážku (165 křesel), není vůbec jasné, zda budou ostatní strany ochotné jít s PPP do koalice.
Možná i proto představitelé strany žádná jména případných partnerů zatím neoznámili, přestože vůdce PPP Samak Sundaravej dává okázale najevo, že 232 křesel ve 480členném parlamentu z něj najisto dělá příštího premiéra.
A co Thaksin?
Samak se také nijak netají svými sympatiemi k Thaksinovi, přestože soudy na expremiéra vydaly zatykač, jeho bývalou stranu Thajci milují Thajsko (Thai Rak Thai TRT) rozpustily a 111 jejím funkcionářům včetně Thaksina samotného vystavily pětiletý politický distanc.
Od chvíle, co byl loni v září vojenským převratem svržen, sice Thaksin zůstává v dobrovolném exilu v zahraničí, otázka jeho možného návratu ale nyní visí ve vzduchu ještě naléhavěji než doposud.
Otázka je, zda tomu bude armáda, která jej připravila o moc, a královský palác, jenž stál podle znalců poměrů v Thajsku v pozadí puče, pouze nečinně přihlížet, nebo zda přistoupí k některému z méně standardních postupů, jak se věčného rivala zbavit.