V táboře "Džungle" u Calais žije devět tisíc migrantů, nejvíce od vzniku tábora

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 8. 2016 20:38
V provizorním táboře pro migranty u severofrancouzského Calais nyní žije nejvíce lidí od jeho vzniku. Zástupci prefektury v něm napočítali na 6900 obyvatel, Nevládní organizace odhadují, že v tábořišti žije více než devět tisíc migrantů. Počty uprchlíků začali také narůstat v Řecku. V posledních 24 hodinách jich do země dorazilo přes 260. V předchozích týdnech to bylo jen několik desítek denně.
Džungle v Calais
Džungle v Calais | Foto: Reuters

V provizorním táboře pro migranty u severofrancouzského Calais nyní žije nejvíce lidí od jeho vzniku na začátku loňského roku: zástupci prefektury v něm napočítali na 6900 obyvatel, uvedla DPA. Ještě vyšší čísla ovšem uvádějí nevládní organizace, podle nichž v tábořišti žije více než devět tisíc migrantů. Mezi nimi je 865 nezletilých.

Počet uprchlíků v táboře poblíž přístavu roste navzdory tomu, že se francouzské úřady opakovaně pokoušejí počet obyvatel snížit. Například letos na jaře prefektura nechala jižní část tábořiště strhnout a přesunula tisíce lidí do uprchlických center v jiných částech země. Podle nevládních organizací však stát již nemá dostatek náhradního ubytování.

Počty uprchlíků se zvyšují v Řecku

Opět se začal zvyšovat také příliv běženců do Řecka. V posledních 24 hodinách jich do země dorazilo přes 260. V předchozích týdnech to bylo jen několik desítek denně, upozornily v pátek řecké úřady. Ve všech případech jde o uprchlíky, kteří se dostali na řecké ostrovy ve východoegejském moři z Turecka. Nejvíc, 139, jich dorazilo na ostrov Lesbos. Další vystoupili na ostrovech Chios, Samos, Leros a Karpathos. Oficiálně řecké úřady nyní v zemi evidují kolem 58 tisíc běženců.

V předchozích dnech mířilo do Řecka nanejvýš 150 lidí denně a v minulých týdnech jich bylo dokonce jen pár desítek.

Do poslední 24hodinové bilance nezapočítaly úřady 67 přistěhovalců, kteří ztroskotali se svou lodí na opuštěném ostrůvku na jihozápadě Řecka u poloostrova Peloponés. Pobřežní hlídky je zachytily na ostrově Sapientza, kde jejich loď najela v noci na mělčinu. Podle pobřežní stráže migranti mířili z Řecka do Itálie.

Jedním z nejznámějších míst citovaných v souvislosti s migrační krizí je provizorní stanový tábor u severofrancouzského přístavu Calais. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

Další zprávy