V Soulu se sešli premiéři obou Korejí. Po 15 letech

gaz, Reuters
14. 11. 2007 10:58
Jednají o mírové smlouvě a pomoci KLDR
Severokorejský premiér Kim Joing-il (vlevo) a jeho jihokorejský protějšek Han Duk-su.
Severokorejský premiér Kim Joing-il (vlevo) a jeho jihokorejský protějšek Han Duk-su. | Foto: Reuters

Soulu - V Soulu se po patnácti letech sešli premiéři obou Korejí. Budou jednat o mírové smlouvě a ekonomické pomoci zdecimované KLDR. Informuje o tom agentura Reuters.

Ačkoliv nemají premiéři Severní a Jižní Koreje reálnou moc, jsou považováni za prostředníky jihokorejského prezidenta Ro Mu-hjuna a severokorejského vůdce Kim Čong-ila.

Jednat budou severokorejský Kim Jong-il (jeho jméno svádí k záměně s diktátorem Kim Čong-ilem) a jihokorejský Han Duk-su zejména o míru.

Jihokorejská vláda by ráda ukončila válečný stav, který mezi oběma zeměmi panuje už téměř šedesát let. Korejská válka (1950 1953) nebyla totiž ukončena mírovou smlouvou, ale pouze příměřím, a hranice mezi oběma státy je jednou z nejvíce militarizovaných zón na celém světě.

Důraz na podepsání mírové smlouvy v úterý položil i prezident Jižní Koreje. Je však nutné získat souhlas i dalších dvou zemí, které se úřastnily občanské války před padesáti lety: Spojených států a Číny.

Bushova administrativa mírovou dohodu podmiňuje ukončením severokorejského nukleárního programu, ke kterému se KLDR - výměnou za hospodářskou pomoc - zavázala a začala už svůj jaderný reaktor demontovat.

Severokorejský premiér se v Soulu nesetkal jen s úsměvavými tvářemi, ale také s protesty
Severokorejský premiér se v Soulu nesetkal jen s úsměvavými tvářemi, ale také s protesty | Foto: Reuters

Podobně se ústy svého velvyslance v Jižní Koreji v úterý vyjádřila i Čína. 

Čtěte také: Severokorejci začali demontovat reaktor

Je třeba investovat už teď

Druhým důležitým předmětem třídenního jednání jsou detaily ohledně ekonomické pomoci, kterou hodlá jih svému severnímu sousedovi poskytnout. Má jít o miliardové investice především do infrastruktury. Je třeba opravit zničené silnice a železnice, vybudovat velký přístavu a postavit na nohy lodní průmysl.

Jižní Korea stále doufá, že dojde ke sjednocení země, a chce postupnými investicemi předejít zhroucení své ekonomiky, které by bylo pravděpodobné, pokud by se země spojily rychle.

Obě Koreje také hodlají vytvořit společnou zónu rybolovu ve sporných vodách, ve kterých docházelo ke konfliktům mezi skutečnými rybáři, tajnými službami vydávajícími se za rybáře a bezpečnostními složkami zemí. 

Jednání odstartovali na počátku října v severokorejské metropoli Pchjongjangu korejští prezidenti. 

Čtěte také:
Sever a jih Koreje: Uděláme tečku za válkou
Historický summit: Korejští lídři si potřásli rukama

 

Právě se děje

Další zprávy