Severokorejci začali demontovat reaktor

Martin Novák Martin Novák
5. 11. 2007 15:45
Korejský poloostrov bude bez jádra
Severokorejská vojákyně hlídkuje ve městě Sinujiu na severokorejské straně řeky Ja-lu, která odděluje Severní Koreu od Číny
Severokorejská vojákyně hlídkuje ve městě Sinujiu na severokorejské straně řeky Ja-lu, která odděluje Severní Koreu od Číny | Foto: REUTERS / Reinhard Krause

Pchjongjang - Nestane-li se nic neočekávaného, seznam zemí, schopných vyvíjet jaderné zbraně, se do konce roku o jednu položku zkrátí.

Severní Korea dnes pod dohledem amerických techniků začala demontovat atomový reaktor v Jongbjonu.

Režim diktátora Kim Čong-ila tak plní dohodu, kterou uzavřel na jednáních s USA, Ruskem, Čínou, Japonskem a Jižní Koreou. Výměnou za odstranění reaktoru a ukončení jaderného programu KLDR získá ze zahraničí potravinovou a energetickou pomoc.

Na dobré cestě

V oblasti by tak měly definitivně opadnout obavy z vážného vojenského konfliktu. Ty se objevily v říjnu 2006, kdy severokorejský režim postrašil celý svět a provedl pokusný podzemní výbuch atomové bomby.

Protesty proti jadernému testu KLDR na jihu Korejského poloostrova
Protesty proti jadernému testu KLDR na jihu Korejského poloostrova | Foto: Reuters

Dnes si americký vyjednávač pochvaloval, jak je vše na dobré cestě a administrativa prezidenta George Bushe si bude moci připsat vyřešení severokorejské krize do kolonky svých úspěchů.

"Je to velký den, protože dnes se skutečně začíná s likvidací reaktoru. Současná americká vláda tento proces začala, a také ho stihne dokončit," uvedl Hill na tiskové konferenci v Tokiu.

Demontáží reaktoru je na základě dohody mezi KLDR a USA myšleno takové rozebrání, po němž by obnovu zařízení do provozuschopného stavu trvalo nejméně jeden rok.

Vyřazení z Osy zla?

Severní Korea momentálně disponuje podle expertů asi padesáti kilogramy plutonia, což je dostatečné množství na výrobu nejméně šesti nukleárních bomb.

Letos v říjnu se na historické schůzce v Pchjongjangu sešli vůdci obou Korejí. A slíbili si mírovou smlouvu.
Letos v říjnu se na historické schůzce v Pchjongjangu sešli vůdci obou Korejí. A slíbili si mírovou smlouvu. | Foto: Reuters

Severokorejský vůdce Kim Čong-il očekává, že Washington také vyřadí jeho zemi ze seznamu států podporujících terorismus a naváže s ní normální diplomatické vztahy.

Podle Hilla to ale bude součástí až dalších jednání.

Problémem je nedávný objev údajného jaderného reaktoru v Sýrii, který podle USA možná tajně pomáhala vystavět i Severní Korea.

Objekt v září vybombardoval a zničil izraelský letoun, ale Damašek tvrdí, že se jednalo jen o běžné vojenské skladiště.

 

Právě se děje

Další zprávy