V Saúdské Arábii popravili 47 lidí včetně šíitského duchovního. Zločin, vzkázal sousední Írán

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 1. 2016 7:20
V Saúdské Arábii v sobotu popravili 47 lidí usvědčených z terorismu, většina z popravených byla podle ministerstva zapojená do útoků spáchaných teroristy ze sítě Al-Káida v letech 2003 až 2006. Mezi popravenými je také šíitský duchovní Nimr Bákir Nimr, který prosazoval odtržení Východní provincie, v níž žijí saúdskoarabští menšinoví šíité, od zbytku království. Šíitskou komunitu v Saúdské Arábii podporuje šíitský Írán. Jeho představitelé Nimrovu kauzu sledovali a pohrozili, že pokud ho Saúdská Arábie popraví, "draze za to zaplatí".
Foto: Reuters

Rijád/Teherán - V Saúdské Arábii popravili 47 lidí usvědčených z terorismu. Informovalo o tom tamní ministerstvo vnitra. Mezi popravenými je šíitský duchovní Nimr Bákir Nimr, který působil mezi šíity ve Východní provincii a netajil se kritikou Rijádu.

Jeho rodinu zpráva šokovala, ale příbuzní varovali před násilnou reakcí. Velmi ostře reagoval Írán, který si předvolal saúdskoarabského chargé d´affaires. Šíité rychle zorganizovali protesty na východě Saúdské Arábie a v Bahrajnu, kde policie proti nim použila slzný plyn. K protestům v zemích Perského zálivu vyzval vůdce iráckých šíitů.

Většina z popravených byla podle saúdskoarabského ministerstva vnitra zapojená do útoků spáchaných teroristy ze sítě Al-Káida v letech 2003 až 2006.

Šestapadesátiletý Nimr prosazoval odtržení Východní provincie, v níž žijí saúdskoarabští menšinoví šíité, od zbytku království. Rijád na něj vydal zatykač, v roce 2012 byl při přestřelce postřelen a zatčen. V roce 2014 byl odsouzeni k trestu smrti za "neposlušnost vůči panovníkovi, za odpadlictví a držení zbraní".

Šíitskou komunitu v Saúdské Arábii podporuje šíitský Írán. Jeho představitelé Nimrovu kauzu sledovali a pohrozili, že pokud ho Saúdská Arábie popraví, "draze za to zaplatí". Hold popravenému šíitskému duchovnímu dnes vzdal na svém twitterovém účtu nejvyšší íránský náboženský vůdce ajatolláh Alí Chameneí. "Probuzení nelze potlačit," napsal Chameneí a vzkaz doplnil obrázkem srovnávajícím saúdskou monarchii s teroristickou skupinou Islámský stát.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí řekl, že "saúdskoarabská vláda na jedné straně podporuje teroristická a extremistická hnutí, a na druhé využívá trestů smrti proti domácím oponentům". Vedení íránských dobrovolnických oddílů, takzvaných basídžů, svolalo na neděli protest k velvyslanectví Saúdské Arábie v Teheránu.

Vyjděte do ulic

K protestům vyzval na internetu také irácký šíitský duchovní Muktada Sadr. "Žádám šíity v Saúdské Arábii, aby prokázali odvahu a vyšli k poklidným demonstracím. Totéž by měli udělat šíité z oblasti Perského zálivu, aby zabránili vládní nespravedlnosti a terorismu v budoucnu. Protesty by se měly konat před objekty Saúdské Arábie. Vyzývám také iráckou vládu, aby nechala zavřít saúdskoarabské velvyslanectví," sdělil Sadr.

Vůdce irácké šíitské polovojenské organizace Badr podporované Íránem chce, aby irácká vláda omezila vztahy se Saúdskou Arábií. "Je to velký zločin, který otevřel brány pekla," řekl Kásim Aradží. Bývalý irácký premiér Núrí Málikí prohlásil, že Nimrova poprava povede ke svržení režimu Saúdské Arábie.

Nimrův bratr Muhammad řekl, že si šajcha Nimra velmi vážila nejen jeho komunita a že je jisté, že jeho smrt vyvolá reakci. "Doufáme, že se to omezí na poklidný projev, krveprolévání bylo dost," řekl Muhammad Nimr agentuře Reuters.

Ke kritikům se připojili také zástupci libanonských šíitů, kteří Nimrovu popravu označili "za velkou chybu". Hizballáh hovoří o "zločinu a vraždě". Šíitské kruhy v Jemenu Nimra považují za "bojovníka svaté války" a odsoudily proces, který s ním byl veden v Saúdské Arábii.

V první reakci z Evropy dnes německé ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že Nimrova poprava může v regionu zvýšit napětí a prohloubit existující spory. "Poprava Nimra Bákira Nimra jen posiluje naše obavy z rostoucího napětí a ze stále hlubších sporů v regionu," citovala z prohlášení agentura Reuters. Berlín dal zároveň najevo, že pro Německo jsou hrdelní tresty nelidské a nehumánní.

Vážné znepokojení dala najevo i Evropská unie. "Nimrův případ vyvolává vážné obavy o svobodu projevu a další základní občanská a politická práva, která je třeba respektovat v každém případě, a to i v boji s terorismem," uvedla unijní ministryně zahraničí Federica Mogheriniová. "Tato kauza může dál roznítit sektářské napětí a způsobit regionu další škody s vážnými následky," uvedla v prohlášení.

Podle saúdskoarabského ministerstva vnitra bylo mezi popravenými 45 Saúdských Arabů, jeden Egypťan a jeden Čaďan. Agentura SPA zveřejnila seznam všech odsouzenců. Je mezi nimi jeden z kdysi nejhledanějších lidí v království Fáris Zahrání. Patřil k Al-Káidě a ve vězení byl od roku 2004, kdy byl zatčen kvůli držení zbraní.

Saúdskoarabští představitelé trvají na tom, že dotyční byli popraveni výhradně za teroristickou činnost bez ohledu na svou náboženskou příslušnost. Popravy se konaly souběžně ve 12 různých městech. Na čtyřech místech odsouzené zastřelily popravčí čety, ve zbylých byli oběšeni. Jde o největší masovou popravu od roku 1980, kdy Saúdská Arábie popravila 63 lidí za přepad Velké mešity v Mekce.

V okrese Katíf ve Východní provincii se konal protest, jehož účastníci při pochodu Nimrovou rodnou vesnicí provolávali heslo "pryč se Saúdy". K demonstraci se sešlo západně od Manámy také několik desítek bahrajnských šíitů a policie je rozehnala slzným plynem. Šíité jsou sice v Bahrajnu ve většině, ale vládne jim sunitská menšina.

Írán a Saúdská Arábie podporují soupeřící strany v konfliktech v Sýrii a Jemenu. Rijád trvale obviňuje Teherán z vyvolávání nepokojů mezi saúdskoarabskými šíity.

Saúdská Arábie loni popravila 157 lidí, což bylo nejvíce od roku 1995, kdy tam tímto způsobem zemřelo přes 190 osob. Ve výkonu trestu smrti bylo království v roce 2014 na třetím místě za Čínou a Íránem.

 

Právě se děje

Další zprávy