V Salvadoru vyhráli bývalí partyzáni. Mají rádi USA

Roman Gazdík
16. 3. 2009 12:10
Novým prezidentem se stane poprvé v dějinách příslušník levice
Zvolený prezident Mauricio Funes získal 51 procent hlasů
Zvolený prezident Mauricio Funes získal 51 procent hlasů | Foto: Reuters

San Salvador - Poválečný Salvador otočil další kapitolu své historie. Poprvé v dějinách se zde moci ujala levice, která zvítězila v nedělních prezidentských volbách.

Jde navíc o stranu Národní osvobozenecká fronta Farabunda Martího (FMLN), pocházející z bývalé marxistické guerilly.

FMLN válčila proti tehdejší vládě během občanské války v osmdesátých a na počátku devadesátých let. Zemřelo tehdy přibližně 75 tisíc lidí. Většina z nich rukou armády či na ni navázaných pravicových polovojenských jednotek kontrolovaných stranou Národní republikánská aliance (ARENA), která vládla v zemi od roku 1989 až do současnosti.

Bývalý novinář CNN

"Toto je nejkrásnější okamžik mého života a chci, aby to byla noc největší salvadorské naděje," prohlásil zvolený prezident Mauricio Funes Cartagena, kterého jeho političtí oponenti obvinili, že je pouze loutkou v rukou venezuelského prezidenta Huga Cháveze.

To však příští prezident, který převezme vládu prvního června, odmítá. Potvrzují to i odborníci, kteří poukazují na fakt, že Funes je poměrně neobvyklou figurou ve FMLN. V občanské válce nebojoval, působil jako novinář španělského vysílání CNN a během kampaně se profiloval jako muž středu, který slíbil zachovat výborné vztahy se Spojenými státy.

Vedle Kolumbie byla dosud vláda Salvadoru nejsilnějším americkým spojencem v regionu. Poslala dokonce malý kontingent vojáků do Iráku.

Možnost vítězství FMLN se ve Spojených státech, které boj proti jejím partyzánům v osmdesátých letech materiálně podporovaly, stala předmětem vyostřených debat.

Povolební oslavy...
Povolební oslavy... | Foto: Reuters

Republikáni varují

"Máme velké obavy, že volební vítězství FMLN by mohlo s sebou nést kontakty mezi Salvadorem a režimy ve Venezuele, Íránu, Kubě a dalších státech podporujících terorismus, stejně jako s dalšími nedemokratickými režimy a teroristickými organizacemi," stojí v dopise, který poslalo ministryni zahraničí USA Hillary Clintonové 46 republikánských kongresmanů.

Někteří republikánští zástupci v Kongresu pak veřejně volali po tom, aby USA v případě vítězství FMLN přehodnotily svůj vztah k Salvadoru a omezily tok peněz, které posílají Salvadorci žijící v USA svým rodinám doma.

Ty tvoří podle odhadů pětinu rozpočtu země a dostává je každý čtvrtý člověk v zemi.

Ministerstvo zahraničí však před volbami několikrát ujistilo, že "nepodporuje žádného z kandidátů", a bude spolupracovat s jakoukoli vládou. Ještě při minulých prezidentských volbách před čtyřmi roky před vítězstvím FMLN varovalo.

Funes je jen loutkou v rukou Kuby a Venezuely, tvrdí jeho protivníci. Příznivec FMLN u volební urny.
Funes je jen loutkou v rukou Kuby a Venezuely, tvrdí jeho protivníci. Příznivec FMLN u volební urny. | Foto: Reuters

Padající ekonomika a vraždy

Funese po nástupu do funkce čeká řada naléhavých problémů. Jedním z nich jsou právě peníze posílané z USA do země, jejichž příliv kvůli ekonomické krizi klesá.

Dále jde o monstrózní množství vražd, jejichž statistiky v roce 2007 překročily dle týdeníku Latin Busines Chronicle 60 na sto tisíc obyvatel, což ze Salvadoru dělalo po Iráku nejnebezpečnější zemi na světě.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy