První televizní záběry ukázaly vzrušenou diskusi mezi předsedou tribunálu, Saddámem a dalšími obžalovanými. Saddámův bratranec Barzán Tikrítí křičel, že má rakovinu a musí být propuštěn, aby se mohl léčit.
Nový soudce se Saddámovi nelíbí
Proces dostal jinou podobu v lednu, když původního předsedu tribunálu nahradil nový soudce Raúf Abdal Rahmán.
Ten je vůči všem osmi obžalovaným mnohem tvrdší, odmítá se Saddámem diskutovat a vykazuje ze soudní síně lidi, kteří vyrušují příliš hlasitým hovorem.
Saddám a jeho obhájci si na chování nového soudce stěžují a navíc tvrdí, že je podjatý, protože patřil v době Saddámova režimu k opoziční kurdské straně.
Předchozí soudce Rizgar Amín byl v Iráku kritizován za to, že dává Saddámovi příliš mnoho prostoru a dovoluje mu pronášet "politické projevy".
Soudce rezignoval podle vlastních slov kvůli tomu, že se irácká vláda pokouší průběh procesu ovlivňovat.
Podřízení exprezidenta mají svědčit proti němu
Podle obžaloby by dnes měli před tribunál předstoupit dva dříve vysoce postavení představitelé Saddámova režimu a svědčit proti svému bývalému chlebodárci. Jde o někdejšího Saddámova tajemníka a o pracovníka rozvědky.
Tajemník Adnán Chudajr ale ve svém vystoupení svědčit odmítl. "Přivedli mě sem násilím, spoutaného a se zavázanýma očima. Nebudu vypovídat," prohlásil. Stejně se vyjádřil i bývalý ředitel rozvědky Hasan Ubajdí.
Saddám je spolu s dalšími sedmi lidmi obžalován z masakru 148 šíitských muslimů ve městě Dudžáil v roce 1982.
Z mnoha jeho činů vybral tribunál jako první právě tento - vzhledem k tomu, že se exprezidentova vina zdála být snadno prokazatelná. O událostech v Dudžáilu existuje řada dokumentů i videozáznam.
"Na nic se nepamatuji, paměť mi po tolika letech už neslouží," řekl včera na otázku, co ví o událostech v Dudžáilu, bývalý tajemník prezidenta Adnán Chudajr.
Proces, který začal 19. října, provází mnoho problémů.
Dva Saddámovi právníci byli zastřeleni v bagdádských ulicích.
Jeden ze členů tribunálu rezignoval, protože se ukázalo, že byl v minulosti členem Saddámovy strany Baas. Diskuse v soudní síni se často omezují pouze na vzájemné osočování, ke slovu se zatím dostalo jen málo svědků.
Proces Iráčany rozděluje
Iráčané jsou v názoru na proces a na případný trest pro Saddáma rozděleni.
Šíitští muslimové a Kurdové, kteří byli za bývalého režimu pronásledováni, žádají rychlý proces a trest srmti.
"Soud nebude spravedlivý, pokud neskončí popravou," řekl BBC holič v bagdádské šíitské čtvrti Sadr.
Naopak sunnitší muslimové, kteří tvořili páteř Saddámovy vlády, žádají pro bývalého diktátora svobodu.
"Je to nelegální soud, spojený s americkou okupací," soudí Ahmad Ádil, majitel obchodu na sunnitském bagdádském předměstí Azamíja.
"Neřekl bych, že jsou Iráčané rozděleni. Pokud vím, naprostá většina si přeje Saddámovo přísné potrestání," říká Čechoiráčan Alá Lahlúh, rodák z jihoirácké Basry, kerý se v Praze oženil a vyučuje tady na jazykové škole.#reklama