V Rusku padl první trest za urážku Putina. Muž dostal pokutu za komentář na Facebooku

ČTK ČTK
24. 4. 2019 0:22
Soud v ruské Novgorodské oblasti na severozápadě země uložil pokutu 30 000 rublů (asi 11 000 korun) místnímu obyvateli, kterého shledal vinným z urážky státní moci a výkonných orgánů na sociálních sítích. Informovala o tom dnes ruská média s tím, že podle ochránců lidských práv je to první rozsudek vynesený na základě nedávno přijatého zákona zakazujícího hanobení státních orgánů.
Ruský prezident Vladimir Putin během poselství o stavu země.
Ruský prezident Vladimir Putin během poselství o stavu země. | Foto: ČTK

Podle rozhodnutí soudu muž v březnu zveřejnil na sociálních sítích dva "nevhodné příspěvky, které uráží lidskou důstojnost a veřejnou mravnost" a zneucťují společnost a orgány státní moci. Podle webu rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa se muž v příspěvcích nevybíravě vyjádřil o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Zákon umožňující ruským úřadům trestat za urážku společnosti, státních symbolů a orgánů, veřejné mravnosti či lidské důstojnosti vstoupil v zemi v platnost na konci března. Provinilcům hrozí pokuta do 100 000 rublů (35 000 korun), v případě opakovaného prohřešku až dva týdny za mřížemi.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy