V Rusku padl první trest za urážku Putina. Muž dostal pokutu za komentář na Facebooku

ČTK ČTK
24. 4. 2019 0:22
Soud v ruské Novgorodské oblasti na severozápadě země uložil pokutu 30 000 rublů (asi 11 000 korun) místnímu obyvateli, kterého shledal vinným z urážky státní moci a výkonných orgánů na sociálních sítích. Informovala o tom dnes ruská média s tím, že podle ochránců lidských práv je to první rozsudek vynesený na základě nedávno přijatého zákona zakazujícího hanobení státních orgánů.
Ruský prezident Vladimir Putin během poselství o stavu země.
Ruský prezident Vladimir Putin během poselství o stavu země. | Foto: ČTK

Podle rozhodnutí soudu muž v březnu zveřejnil na sociálních sítích dva "nevhodné příspěvky, které uráží lidskou důstojnost a veřejnou mravnost" a zneucťují společnost a orgány státní moci. Podle webu rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa se muž v příspěvcích nevybíravě vyjádřil o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Zákon umožňující ruským úřadům trestat za urážku společnosti, státních symbolů a orgánů, veřejné mravnosti či lidské důstojnosti vstoupil v zemi v platnost na konci března. Provinilcům hrozí pokuta do 100 000 rublů (35 000 korun), v případě opakovaného prohřešku až dva týdny za mřížemi.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Zátěžové testy ČNB opět prokázaly odolnost bank a pojišťoven

Dohledové zátěžové testy České národní banky letos opět prokázaly odolnost tuzemských bank a pojišťoven. Testování zahrnující téměř všechny banky a pojišťovny prokázalo, že oba sektory jsou odolné proti případnému nepříznivému ekonomickému vývoji. Testy ČNB provedla na základě dat ke konci roku 2018.

Zdroj: ČTK
Další zprávy