V Řecku jsou nejhorší požáry v parku Dadia, kde pomáhají i čeští hasiči

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 8. 2023 11:40
V Řecku jsou nejhorší požáry v parku Dadia, kde pomáhají i čeští hasiči

Vrtulník Black Hawk s českým týmem bude v pátek pomáhat hasit rozsáhlý požár v oblasti Distomo, asi 130 kilometrů severozápadně od Athén, uvedla to mluvčí českých hasičů Martina Götzová. Pětadvacet českých hasičů s pěti cisternami ve čtvrtek až do setmění pomáhalo řeckým kolegům s hašením požárů v parku Dadia u tureckých hranic, poblíž města Alexandrupoli. V pátek v tom budou pokračovat, do boje s požárem se zapojí 30 českých hasičů a šest cisteren, uvedla  Götzová.

 V Řecku dál hoří na několika místech zároveň. Situace se zlepšila v pohoří Parnitha u Atén a v Bojótii, nejtěžší boj svádí řečtí hasiči podle svého mluvčího v Dadii, píše řecký zpravodajský server Kathimerini.

Nedaleko místa nasazení českého týmu s vrtulníkem měla pozemní podpora leteckého týmu umístit i takzvané flexi tanky, což jsou nádrže pro plnění bambivaku, ze kterého pak vrtulník vypouští vodu na plameny. Místo, kde měly být nádrže umístěné, ale mezitím zasáhl požár a nasazení bylo zrušeno. Češi jsou nadále připraveni pomoci, čekají na další instrukce od řecké strany, dodala Götzová.

V pohoří Parnitha severně od Atén už není žádná velká fronta boje s požárem, uvedl v pátek ráno mluvčí řeckých hasičů. Jeho kolegové už shromažďují důkazy a zapojili se do vyšetřování několika případů žhářství. Původcem několika požárů z posledních dní jsou lidé, někteří ho způsobili neúmyslně, jiní záměrně, píše řecká veřejnoprávní stanice ERT.

Na severovýchodě Řecku byla ve čtvrtek v oblasti zasažené požáry nalezena dvě těla. S ohněm ale souvisí jen jedno z úmrtí, druhé pozůstatky byly již v rozkladu, uvedla agentura DPA s odkazem na stanici ERT. Podle DPA existuje podezření, že oběť požáru byla migrant. V téže oblasti u hranic s Tureckem, kudy vede nelegální migrační trasa, bylo v úterý nalezeno 18 spálených těl.

 

Právě se děje

Další zprávy