Tokio - Na dvou reaktorech jaderné elektrárny ve Fukušimě jsou několikacentimetrové díry, z nichž zřejmě uniká radiace. Informovala o tom společnost TEPCO (Tokyo Electric Power Co.), která elektrárnu provozuje.
Díra v betonové konstrukci nádoby kolem prvního reaktoru je velká asi sedm centimetrů, na druhém reaktoru přibližně deset centimetrů.
TEPCO to tvrdí ve své zprávě, která čítá 225 stran a je určena japonské Agentuře pro jadernou a průmyslovou bezpečnost. Ochranná konstrukce kolem reaktorů má bránit právě úniku radiace.
"Nevíme to ale zcela jistě, protože do míst, kde se domníváme, že díry jsou, se zatím po havárii nikdo nedostal. Nemůžeme to potvrdit," uvádí se ve zprávě.
Ze zprávy citovala některé pasáže televize CNN. Díry zřejmě způsobila exploze vodíku, která nastala čtvrtý den po zemětřesení a vlně tsunami.
Otřesy o síle 8,9 stupně Richterovy škály měly 11. března za následek kolaps reaktorů ve Fukušimě.
TEPCO až tento týden přiznala, že se ve třech reaktorech elektrárny roztavila většina palivových tyčí v prvních několika dnech po zemětřesení.
Německá rozhlasová stanice Deutsche Welle uvedla, že svoji pomoc při odstraňování následků havárie v rizikových prostorách elektrárny nabízí vládě i společnosti TEPCO skupina bývalých zaměstnanců, kteří jsou již v penzi.
Chtějí prý zabránit tomu, aby byli ohroženi na zdraví mladí lidé, kteří jsou ještě v produktivním věku.
"Je třeba poškozená místa zajistit. Ale kdo to má udělat? Musí tam jít lidé, to je jasné. Proto se nabízíme my, nemáme už před sebou takovou budoucnost," řekl jeden z dobrovolníků, dvaasedmdesátiletý Jasuteru Jamada.
Skupinu dobrovolníků, která nabídla své služby, tvoří devadesát lidí. Všem je více než šedesát let.