V pátek odstoupíme od dalšího bodu jaderné dohody, řekl íránský prezident Rúhání

ČTK ČTK
4. 9. 2019 22:16
Írán v pátek odstoupí od dalších bodů jaderné dohody z roku 2015, tentokrát od těch, které se týkají vývoje odstředivek používaných k obohacování uranu. V televizním projevu to dnes řekl íránský prezident Hasan Rúhání. Írán letos začal dohodu vypovídat kvůli přístupu Spojených států, které loni od dohody odstoupily a obnovily protiíránské sankce.
Íránský prezident Hasan Rúhání.
Íránský prezident Hasan Rúhání. | Foto: Reuters

Írán zatím proti povolenému limitu zvýšil zásoby obohaceného uranu a začal uran obohacovat na více než povolených 3,67 procenta.

"Učiníme veškeré kroky, které jsou nezbytné k ochraně práv a národních zájmů Íránu. Náš třetí krok (v odstoupení od smlouvy) zahrnuje vývoj odstředivek. K tomuto kroku přistoupíme v pátek," sdělil Rúhání.

Dohoda byla sjednána s cílem zpomalit íránský jaderný výzkum, protože bylo podezření, že Írán usiluje o jadernou zbraň. Teherán to vždy popíral, ale na dohodu přistoupil, protože mu přinesla zrušení mezinárodních sankcí. Současná americká administrativa, která se na vyjednávání nepodílela, dohodu považuje za neúčinnou. Její protiíránské kroky mají Teherán přimět vyjednávat znovu a o kvalitnější dohodě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy