USA přidaly íránský tanker z Gibraltaru na černou listinu, údajně veze ropu do Sýrie

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 8. 2019 21:18
Americké ministerstvo financí umístilo na černou listinu íránský tanker Adrian Darya 1, který je předmětem diplomatické roztržky mezi Washingtonem a Teheránem. Uvalilo rovněž sankce na kapitána tohoto plavidla, informovala agentura Reuters. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo následně uvedl, že USA mají spolehlivou informaci, že tanker míří do Sýrie. Agentura nicméně napsala, že podle údajů společnosti Refinitiv měl být cílem tankeru turecký přístav Iskendurun. Později byl ale cíl lodě změněn a nyní oficiálně není známý.
Tanker Adrian Darya.
Tanker Adrian Darya. | Foto: Reuters

Plavidlo, které původně neslo jméno Grace 1, bylo v létě několik týdnů zadržováno na Gibraltaru kvůli podezření, že veze do Sýrie ropu, což zapovídají sankce Evropské unie. V polovině tohoto měsíce však bylo propuštěno poté, co Írán ujistil, že náklad do Sýrie nesměřuje.

"Máme spolehlivou informaci, že tanker je na cestě a míří do Tartusu v Sýrii. Doufám, že změní kurz," uvedl Pompeo. "Bylo velkou chybou věřit, Zarífovi" dodal s odkazem na íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa, který ujišťoval, že tanker do Sýrie nepopluje.

USA tvrdí, že tanker patří íránským revolučním gardám, jež Washington nedávno označil za teroristickou organizaci. "Plavidla jako Adrian Darya 1 umožňují (revolučním gardám) přepravovat velké objemy ropy, kterou se snaží skrývat a nezákonně prodávat k financování nepřátelských aktivit režimu a šíření terorismu," uvedla náměstkyně amerického ministra financí Sigal Mandelkerová.

"Každý, kdo poskytuje podporu lodi Adrian Darya 1, se vystavuje riziku, že bude sankciován," dodala.

Íránský ministr zahraničí na twitteru obvinil Spojené státy, že se podílejí na "pirátství a hrozbách", jejichž cílem je zabránit Teheránu prodávat ropu jeho tradičním klientům. "Přestaňte nás obtěžovat ministře Pompeo, budeme prodávat ropu všem kupujícím," dodal Zaríf.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy