V OSN se jedná o úmluvě o zákazu jaderných zbraní. Vznikl první návrh, mocnosti ale nesouhlasí

ČTK ČTK
22. 5. 2017 19:18
V Organizaci spojených národů (OSN) se jednalo o celosvětovém zákazu jaderných zbraní. V pondělí byl zveřejněn první návrh úmluvy. Státy, které by ji podepsaly, by se zavazovaly, že nikdy a za žádných okolností nebudou o jaderné zbraně usilovat, nebudou je skladovat a neumožní transport takového arzenálu přes své území. Dohoda nemá mít žádný právní dopad na ty země, které v současné době jaderné zbraně vlastní, a je spíše chápána jako součást diplomatického tlaku na celosvětové nukleární odzbrojení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ženeva - Jednání na půdě OSN o celosvětovém zákazu jaderných zbraní dospělo k prvnímu návrhu úmluvy, který byl v pondělí zveřejněn. OSN o tom informovala na twitteru. Proti rozhovorům o nukleárním odzbrojení se staví jaderné mocnosti včetně Spojených států, které se konference neúčastní.

Text návrhu obsahuje řadu závazků. Smluvní strany, tedy státy, které se rozhodnou k úmluvě přistoupit, se především zavazují, že nikdy a za žádných okolností nebudou o jaderné zbraně usilovat, nebudou je skladovat a neumožní transport takového arzenálu přes své území. Rovněž slibují, že jaderné zbraně nikdy nepoužijí a ani nikdy neprovedou žádný test jaderné zbraně.

Dohoda nemá mít žádný právní dopad na ty země, které v současné době jaderné zbraně vlastní, a je spíše chápána jako součást diplomatického tlaku na celosvětové nukleární odzbrojení. K nabytí právní moci vznikající úmluvy je nutná ratifikace nejméně 40 států, poznamenala agentura Reuters.

Vytvoření světa bez nukleárních zbraní v roce 2014 iniciovala malá skupina států včetně Irska či Rakouska; Valné shromáždění OSN pak loni v prosinci dvoutřetinovou většinou vyslovilo souhlas se začátkem jednání. Konference na půdě OSN se v prvním kole uskutečnila letos v březnu, další jednání jsou svolána na přelom června a července.

S nynějším postupem nicméně nesouhlasí jaderné mocnosti, které poukazují na to, že cíle lze dosáhnout i v rámci mezinárodní smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Zmíněné mocnosti proto také loni hlasovaly proti návrhu začít jednání. Postoj států s jaderným arzenálem podpořila i Česká republika, která mimo jiné své hlasování proti jednání zdůvodnila tím, že proces bez podpory nukleárních velmocí by ničemu nepomohl.

 

Právě se děje

Další zprávy