V Oslu pokračuje schůze venezuelské vlády a opozice. Jednali o volbách, píší média

ČTK ČTK
28. 5. 2019 21:27
V Oslu v úterý pokračovala jednání zástupců venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a jeho rivala, vůdce opozice Juana Guaidóa o vyřešení krize v zemi. Informovala o tom agentura AFP. Zástupci obou stran spolu v norské metropoli komunikovali už před dvěma týdny.
Juan Guaidó.
Juan Guaidó. | Foto: Reuters

Norské ministerstvo zahraničí již v sobotu dalo na vědomí, že diskuse představitelů venezuelského režimu a opozice bude v Oslu pokračovat tento týden. Žádné podrobnosti ohledně dalšího jednání, které zprostředkovává norská diplomacie, ale neprozradilo.

Nedlouho po zveřejnění této informace Guaidó podle AFP naznačil, že jeho zástupci budou hovořit "jak s norskou vládou, tak se zástupci (Madurova) režimu".

Jednání v Oslu pak v pondělí potvrdil i sám Maduro. Jeho delegaci tvoří jemu blízcí činitelé - ministr zahraničí Jorge Arreaza, ministr komunikací Jorge Rodríguez a guvernér státu Miranda Héctor Rodríguez. V Guaidóově týmu jsou exministr Fernando Martínez Mottola, bývalý poslanec Gerardo Blyde a místopředseda parlamentu Iván Stalin González.

Rozhovory začaly v pondělí a trvaly do pozdních nočních hodin. Skončit by měly ve středu, což je ale termín, který by se mohl změnit, sdělil AFP dobře informovaný zdroj. O obsahu a formě jednání se zatím na veřejnost nic nedostalo.

V polovině května se zástupci stran přímo nesetkali, hovořili jen separátně se svými hostiteli.

Podle serveru ALnavío, který se specializuje na dění v latinskoamerických zemích, se hlavní bod vyjednávání týká uspořádání "svobodných a čestných" voleb, které požaduje Juan Guaidó.

Venezuela se nachází v hluboké politické a ekonomické krizi, jejíž způsobení opozice vyčítá autoritářskému Madurovi. Obviňuje ho také, že v loňských prezidentských volbách obhájil setrvání v úřadu hlavy státu jen díky podvodům.

Guaidó, který je předsedou parlamentu ovládaného opozicí, se v lednu prohlásil prozatímním prezidentem, což od té doby uznalo na šest desítek států v čele s USA.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy