Guaidó stoupencům řekl, že chce spolupracovat s americkou armádou

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 5. 2019 21:59
Dav několika stovek lidí v sobotu vyšel do ulic venezuelského hlavního města Caracasu vyjádřit podporu parlamentu ovládanému opozicí. Podle agentury AP vůdce opozice Juan Guaidó shromážděné vyzval, aby pokračovali v kampani za sesazení socialistického prezidenta Nicoláse Madura.
Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó.
Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó. | Foto: Reuters

Guaidó rovněž oznámil, že svého zmocněnce ve Washingtonu pověřil, aby navázal kontakt s velením americké armády. Zároveň však nadále usiluje o jednání s venezuelskými ozbrojenými silami.

Lidí na protivládní demonstraci bylo v sobotu podle AP viditelně méně, což údajně odráží sílící strach a demoralizaci, které pronikly do řad Guaidóových stoupenců po nezdařeném pokusu o vojenskou vzpouru z 30. dubna. V předchozích měsících demonstrovaly v Caracasu tisícovky lidí.

"Žijeme v diktatuře," prohlásil Guaidó. "Nemůžeme zůstat doma a čekat, musíme se nadále domáhat svých práv v ulicích," dodal politik. Guaidó dále oznámil, že usiluje o navázání přímého kontaktu s americkou armádou. Svého zástupce ve Washingtonu údajně pověřil, aby navázal kontakt s jižním velením americké armády, odpovědným za Latinskou Ameriku.

"Dali jsme našemu vyslanci Carlosu Vecchiovi pokyn k okamžitému setkání… s jižním velitelstvím a jeho admirálem s cílem navázat přímý vztah," řekl Guaidó.

"Od začátku jsme říkali, že využijeme všech dostupných zdrojů k vyvinutí tlaku," dodal opoziční předák, který v minulosti naznačoval, že za určitých okolností by nevylučoval ani vojenskou intervenci ve Venezuele. Americký prezident Donald Trump ohledně Venezuely dříve poznamenal, že "na stole jsou všechny možnosti".

Sobotní manifestace se uskutečnila několik dní poté, co bezpečnostní složky zatkly místopředsedu Národního shromáždění Edgara Zambrana, který je s několika dalšími zákonodárci stíhán v souvislosti s nedávnou snahou opozice vyvolat vzpouru armády proti Madurovi. Někteří zákonodárci se uchýlili na velvyslanectví Itálie, Argentiny či Španělska v Caracasu.

Guaidó se v lednu prohlásil prozatímním prezidentem Venezuely. Maduro podle něj poslední prezidentské volby vyhrál jen díky manipulacím. Guaidóa uznaly Spojené státy a dalších více než 50 zemí světa včetně České republiky.

Maduro si však drží kontrolu nad armádou a Guaidóa považuje za loutku Trumpovy administrativy. Spojené státy podle něj podporují pokus o puč ve snaze dostat se k rozsáhlému ropnému bohatství jihoamerické země.

Video: Madurova policie zatkla druhého muže venezuelské opozice. Nechala odtáhnout auto i s ním

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 15 minutami

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

KLDR provedla další test. Byl úspěšný, tvrdí

Severní Korea oznámila, že provedla "velice významný" test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení raket do vesmíru. Test se uskutečnil v pátek v noci a byl úspěšný, uvedla státní média bez dalších podrobností.

Nejnovější výzkumné poznatky v obranné sféře byly podle agentury KCNA využity k dalšímu posílení "spolehlivého jaderného odstrašování".

Podobné oznámení vydala Severní Korea už 8. prosince. Americký prezident Donald Trump tehdy na twitteru uvedl, že severokorejský vůdce Kim Čong-un riskuje. Jestliže podle něj bude pokračovat v nepřátelských krocích, ztratí "všechno".

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

Další zprávy