Vzácné zatmění Slunce uvidí lidé v odlehlých částech světa

27. 4. 2014 10:16
Překrytí slunečního disku Měsícem bude pozorovatelné jen z malé části Antarktidy.
The moon passes in front of the sun during a full solar eclipse at Palm Grove near the northern Australian city of Cairns November 14, 2012. A rare full solar eclipse plunged north Queensland into darkness for two minutes early on Wednesday, delighting the thousands of people who had gathered on the Australian state's beaches. In Cairns, the main city in north Queensland and a gateway to the Great Barrier Reef, cloudy skies and occasional rain partly obscured the view, but elsewhere viewing conditions were more favourable. REUTERS/Tourism Queensland/Handout (AUSTRALIA - Tags: SOCIETY ENVIRONMENT) FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS Published: Lis. 14, 2012, 1:54 dop.
The moon passes in front of the sun during a full solar eclipse at Palm Grove near the northern Australian city of Cairns November 14, 2012. A rare full solar eclipse plunged north Queensland into darkness for two minutes early on Wednesday, delighting the thousands of people who had gathered on the Australian state's beaches. In Cairns, the main city in north Queensland and a gateway to the Great Barrier Reef, cloudy skies and occasional rain partly obscured the view, but elsewhere viewing conditions were more favourable. REUTERS/Tourism Queensland/Handout (AUSTRALIA - Tags: SOCIETY ENVIRONMENT) FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS Published: Lis. 14, 2012, 1:54 dop. | Foto: Reuters

Sydney - Prstencové zatmění Slunce budou moci v úterý pozorovat obyvatelé nejodlehlejších koutů Země. Překrytí slunečního disku Měsícem bude pozorovatelné jen z malé části Antarktidy.

Částečné zatmění pak bude možné sledovat z celé Austrálie, zejména z ostrova Tasmánie. Většina obyvatel světa tak bude o tuto nebeskou podívanou ochuzena.

Naposledy mohli lidé 15. dubna pozorovat úplné zatmění Měsíce. Poštěstilo se to však jen obyvatelům Severní Ameriky, Latinské Ameriky, Karibiku, Austrálie a Nového Zélandu. A když nastane zatmění Měsíce, často to znamená, že někde nastane při následujícím novu také zatmění Slunce.

Prstencové zatmění Slunce

Úterní zatmění Slunce bude spadat do kategorie prstencových. Úplné nebude proto, že Měsíc se bude nacházel blízko své největší možné vzdálenosti od Země, a tudíž bude z pozemské perspektivy příliš malý na to, aby zakryl celý sluneční kotouč.

Výsledkem je pak efekt vyhlížející jako ohnivý kruh, který se vytvoří kolem siluety Měsíce. Toto prstencové zatmění však bude příští týden vidět jen z malé části Antarktidy.

Alespoň částečné zatmění bude nejlépe pozorovatelné z Tasmánie. V hlavním městě ostrova Hobartu začne Měsíc překrývat Slunce v 15:51 místního času a maxima zatmění dosáhne v 17:00, přičemž Slunce v těchto končinách zapadne už v 17:17.

Dál na severu Austrálie budou lidé pozorovat menší zatmění. V Sydney dosáhne maxima 52 procent pokrytí slunečního disku, a to v 17:15 místního času. Jenže o dvě minuty později Slunce zapadne.

Češi uvidí zatmění až ve 2015

Nadcházející zatmění je velmi vzácné právě proto, že střed stínu Měsíce o Zemi sotva zavadí a projde pouze Antarktidou. Ze zhruba 4000 prstencových zatmění v uplynulých 5000 letech bylo takových pouze 1,7 procenta, uvedl server weather.com.

Letos v částech světa ještě nastane úplné zatmění Měsíce 8. října a částečné zatmění Slunce 23. října. Nad územím ČR budou zatmění Měsíce i Slunce k vidění až v roce 2015.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

před 28 minutami

Britský soud rozdal tresty za smrt 39 Vietnamců, čtveřice mužů dostala až 27 let vězení

Tresty vězení od 13 do 27 let uložil v pátek londýnský soud čtveřici mužů, které už dříve shledal vinnými z pašování a smrti 39 migrantů z Vietnamu v roce 2019. Informovaly o tom agentury DPA a AFP.

Nejvyšší trest dostal 43letý Rumun, který podle obžaloby cestu migrantů v chladírenském kontejneru do Británie zorganizoval: Gheorghe Nica si má ve vězení odpyká 27 let. Druhý nejvyšší trest uložil soud britskému přepravci Ronanu Hughesovi, který má za mřížemi strávit 20 let.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Hnilička požádal o očkování reprezentantů proti covidu

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička požádal premiéra Andreje Babiše o zařazení českých reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Na Twitteru uvedl, že má jít o 6000 osob. Zároveň ujistil, že respektuje priority rizikových skupin. Očkování by ulehčilo reprezentaci na mezinárodních soutěžích nejen sportovcům, kteří se připravují na olympijské hry v Tokiu.

S požadavkem na co nejrychlejší vakcinaci sportovců a dalších členů olympijské výpravy, až to bude v následujících měsících možné, přišel dříve Český olympijský výbor. V pondělí na to reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Já o tomto požadavku vím, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili," řekl na dotaz po jednání vlády.

S profesionálním sportem je spojené časté cestování, které může být bez očkování problematické. Vakcína by rovněž znamenala ochranu před případnou nákazou. Česko se ale stejně jako jiné státy Evropské unie zatím potýká s nedostatkem očkovacích látek. K dispozici v současné době nejsou ani dávky pro všechny lidi z rizikových skupin.

Další zprávy