Oslo - Norsko čeká po osmi letech přepřahání, rozhodly voliči pondělním hlasování.
Ač nejsilnější parlamentní stranou zůstávají s 30 procenty hlasů i nadále sociální demokraté, jasnou většinu získaly dosud opoziční strany pravého středu, ukazují průběžné výsledky.
Jen o čtyři procenta za socialisty totiž zůstala Konzervativní strany Höyre. A třetí místo patří koaličnímu partnerovi konzervativců - populistické a antiimigrační Pokrokové straně, jíž dalo hlas 16 procent Norů.
V parlamentu dokonce poslanci čtyř pravicových stran obsadí 96 ze 169 křesel, zatímco dosavadní červeno-zelené koalici připadne 73 mandátů.
Žena, která byla na odpis
Dosavadního premiéra Jense Stoltenberga tak v křesle předsedy vlády vystřídá předsedkyně konzervativců Erna Solbergová, které málokdo řekne jinak než "Železná Erna".
Přezdívku si od norských médií vysloužila coby ministryně místní správy, kdy v letech 2001 až 2005 zpřísňovala imigrační zákony. V roce 2009 ji dokonce spolustraníci vyzývali k odstoupení, a to kvůli přílišné tvrdosti vůči voličům.
Končící vláda levého středu byla u moci od roku 2005, ale sociální demokraté nyní nedokáží se svými přirozenými partnery vytvořit potřebnou parlamentní většinu.
Rozhodly Oslo a Utoya
Stoltenberg proto v reakci na vývoj sčítání hlasů již po pondělní 23. hodině fakticky uznal vítězství dosavadní středopravé opozice.
"V souladu s norskou parlamentní tradicí předložím demisi své vlády po představení rozpočtu 14. října, kdy bude jasná parlamentní většina pro novou vládu," řekl.
Jeho vládě uškodila i selhání úřadů při krvavém atentátu se 77 oběťmi, který v červenci 2011 spáchal pravicový extrémista Anders Behring Breivik, jenž se v mládí angažoval u pravicových populistů.