"Vítr změn je tady." Lídři evropské krajní pravice velebí Wildersův volební úspěch

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 11. 2023 8:03
V nizozemských parlamentních volbách zvítězila s velkým náskokem krajně pravicová populistická Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, která získala 23,5 procenta hlasů. Ukázaly to výsledky hlasování po sečtení 97,9 procenta všech spočtených hlasů. Wildersovi k vítezství gratulovali lídři dalších krajně pravicových stran z celé Evropy.
Geert Wilders
Geert Wilders | Foto: Reuters

Druhé místo ve volbách, které se konaly ve středu, zaujala s odstupem osmi procentních bodů společná kandidátka nizozemské Strany práce (PvdA) a Zelené levice (GL), jejímž lídrem je bývalý eurokomisař Frans Timmermans. Favorizovaná liberální pravicová Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD), kterou vede nynější ministryně spravedlnosti Dilan Yeşilgözová-Zegeriusová, skončila až třetí se ziskem 15,1 procenta.

Na čtvrtém místě s 12,8 procenta hlasů skončila strana Nová společenská smlouva (NSC), kterou založil teprve letos v létě populární poslanec Pieter Omtzigt. Volební účast podle předběžných výsledků dosáhla 77,7 procenta oprávněných voličů.

Známý odpůrce islámu Wilders by se tak mohl stát příštím premiérem a vést koaliční rozhovory. Podle mnohých expertů by v roli šéfa vlády otřásl evropskou politikou. Ve svém programu vyzývá například k uspořádání referenda o vystoupení z Evropské unie či k absolutnímu zastavení přijímání žadatelů o azyl v zemi. Strany však nyní patrně čekají dlouhá povolební vyjednávání, pro získání většiny je potřeba 76 křesel ve 150členném parlamentu.

Smršť gratulací od lídrů krajní pravice

"Vítr změn je tady! Gratulace Geertu Wildersovi k vítězství v nizozemských volbách!" napsal Orbán na sociální síti X s odkazem na známou rockovou baladu skupiny Scorpions Wind of Change. Ta ale ve svém textu reaguje na politické změny ve východní Evropě v roce 1989, pád Berlínské zdi a komunistických režimů mimo jiné i v Československu.

"Gratulace Geertu Wildersovi a PVV k jejich velkolepému výkonu v parlamentních volbách, který potvrzuje rostoucí oddanost obraně národních identit," uvedla bývalá předsedkyně francouzského nacionalistického Národního sdružení (RN) Marine Le Penová. "Je to proto, že existují lidé, kteří nechtějí vidět, jak v Evropě uhasíná národní pochodeň," dodala.

Podle šéfa belgické krajní pravice Toma van Griekena je jasné, že "lidé touží po skutečné změně". "A nejen v Nizozemsku, ale i ve Flandrech," dodal. Krajně pravicová strana Vlámský zájem se po volbách v roce 2019 stala v Belgii třetí nejsilnější stranou v celostátním parlamentu. Polepšila si o 15 mandátů a nyní tam má celkem 18 křesel.

"Stále více Evropanů požaduje v ulicích i u voleb, aby byly chráněny jejich národy, jejich hranice i jejich práva," okomentoval Wildersovo vítězství šéf španělské krajně pravicové strany Vox Santiago Abascal.

Vůdce italské krajní pravice Matteo Salvini označil Geerta Wilderse za přítele a pogratuloval mu k "mimořádnému volebnímu vítězství". "Nová Evropa je možná," dodal šéf Ligy severu, která je rovněž známá svou protiimigrační rétorikou.

 

Právě se děje

Další zprávy