V New Yorku vydražili nejdražší smaragd na světě, prsten s ním stál 5,5 milionu dolarů

ČTK ČTK
20. 6. 2017 20:31
V New Yorku vydražili prsten s Rockefellerovým smaragdem za 5,5 milionu dolarů, tedy přes 130 milionů korun. Při aukci prstenu s 18karátovým kamenem tak byl pokořen světový rekord v ceně za jeden karát smaragdu. Vzácný smaragd z Kolumbie koupil ve 30. letech John D. Rockefeller Junior jako součást brože pro svoji manželku, po její smrti byly kameny rozděleny mezi děti. Její syn nechal smaragd zasadit do prstenu a osázet jej drobnými diamanty.
Rockefellerův smaragd.
Rockefellerův smaragd. | Foto: ČTK

New York - V New Yorku v úterý padl světový rekord v ceně za jeden karát smaragdu. Stalo se tak při aukci prstenu s 18karátovým smaragdem, známým jako Rockefellerův smaragd, který byl vydražen za 5,5 milionu dolarů (přes 130 milionů Kč).

Rockefellerův smaragd je výjimečný díky kombinaci dokonalého brusu, sytě zelené barvy, velikosti a čistoty. Podle expertů na drahé kameny pochází z naleziště v Kolumbii, která dodává na světové trhy ty nejhodnotnější smaragdy.

"U smaragdů je běžné, že většina obsahuje různé inkluze, dutinky a praskliny. Proto se těmto kamenům také někdy říká zelený led. Velkých čistých smaragdů je opravdu velmi málo," uvedl odborník na drahé kameny a ředitel výroby českého klenotnictví ALO diamonds Ivo Weber.

Vzácný smaragd koupil v roce 1930 John D. Rockefeller Junior jako součást brože pro svoji manželku. Po její smrti byly kameny z brože rozděleny mezi jejich děti. Nyní vydražený 18karátový smaragd dostal David Rockefeller, který ho nechal zasadit do platinového prstenu osazeného menšími diamanty.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Netanjahu opět hovořil o plánu zabrání části Západního břehu

Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního břehu Jordánu, prohlásil dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. O možné anexi židovských osad na okupovaném Západním břehu hovořil v posledních dnech několikrát. Jde rovněž o jeden z bodů, který je obsažen v koaliční dohodě nové izraelské vlády

Zdroj: ČTK
Další zprávy