Grafika: Koruna králů. Ryzí zlato a drahokamy z druhé ruky

Štěpán Plaček Tomáš Kunc Ludvík Hradilek Jan Mates Štěpán Plaček, Tomáš Kunc, Ludvík Hradilek, Jan Mates
18. 3. 2015 16:47
Držitelé klíčů ke korunovačním klenotům se včera na Hradě dohodli, že napřesrok vystaví nejvzácnější z nich - svatováclavskou korunu. Prohlédněte si ji ze všech stran.

Koruna je ze zlata o vysoké ryzosti 21-22 karátů téměř bez příměsí jiných kovů. Měří 19 centimetrů na výšku i na šířku, váží 2,36 kilogramu. Zdobí ji 96 drahých kamenů a 20 perel. Zajímavostí je, že většina velkých drahokamů je provrtaná, mnohem dříve totiž byly součástí šperků cejlonských či indických krasavic. To i jiné zajímavosti se také dozvíte v grafice.

Aktuálně už v pondělí jako první informovalo o záměru vystavit tento skvost příští rok při příležitosti 700. výročí narození krále a císaře Karla IV. Včera jej potvrdili takzvaní klíčníci, což jsou nejvyšší ústavní činitelé, církevní hodnostáři a pražský primátor.

Korunu dal vytvořit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem v roce 1347 a pro korunovace svých nástupců. Do přísně střeženého souboru patří ještě korunovační žezlo, jablko, kříž, meč a roucho.

Foto: ČTK

Korunovační klenoty

Svatováclavská koruna je jednoznačně nejznámější a nejvzácnější součást korunovačních klenotů. Přesné datum zhotovení není známo, ale už v roce 1346 vydal papež Kliment VI. bulu na její ochranu. Koruna byla zasvěcena svatému Václavu a poprvé byla použita 2. září 1347 při korunovaci Karla IV.
Ke korunovačním klenotům patří kromě koruny, jablka a žezla také plášť s hermelínem, obřadní svatováclavský meč a korunovační, ostatkový kříž. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sanders čelil během debaty v Jižní Karolíně útokům soupeřů, kritizovali jeho program hospodářských reforem

Americký senátor Bernie Sanders, kterého poslední průzkumy pasují do role favorita v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany, čelil během celkově desáté debaty demokratických kandidátů ostrým útokům svých soupeřů. Terčem kritiky se stal zejména jeho ambiciózní program hospodářských reforem, informovala agentura Reuters.

Debaty, která se konala ve městě Charleston v úterý večer místního času, byla plná hádek a vzájemného překřikování. Sandersovi protivníci shodně uváděli, že vyslat vermontského senátora a samozvaného socialistu do boje o Bílý dům proti stávajícímu republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi je riskantní podnik.

Další zprávy