Ženeva - Více než 100 000 civilistů je stále uvězněno v části Mosulu, kterou mají pod kontrolou bojovníci takzvaného Islámského státu (IS) a kterou se s podporou mezinárodní koalice vedené Spojenými státy snaží dobýt zpět od islamistů irácká armáda.
V pátek o tom informoval Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).
"Civilisté ve Starém městě jsou zadržováni jako lidské štíty," řekl zástupce UNHCR v Iráku Bruno Geddo.
Mosulské Staré město, které má pod kontrolou IS, obléhá irácká armáda. "Nemají skoro žádné jídlo, vodu, elektřinu či palivo. Životní podmínky civilistů se neustále zhoršují. Žijí v naprosté chudobě a panice, zatímco se všude kolem nich bojuje," dodal Geddo.
Operace s cílem dobýt zpět Mosul, baštu IS v Iráku, byla zahájena v říjnu 2016. Pozemní a vzdušnou podporu irácké armádě poskytuje mezinárodní koalice vedená Spojenými státy.
V lednu se iráckým silám podařilo dobýt východní Mosul a o měsíc později byla zahájena ofenziva na západní Mosul, kde se nachází i Staré město.
"Staré město je spletitým labyrintem uliček, kde se bude bojovat na zemi. Vojáci tak budou muset přecházet od domu k domu," řekl Geddo. Podle květnových odhadů bylo v IS ovládané části Mosulu uvězněno zhruba 200 000 lidí, jejich počet ale klesl vzhledem k tomu, že irácká armáda postoupila hlouběji do města.
Pád Mosulu by znamenal konec takzvaného chalífátu v Iráku. Chalífát v částech Iráku a Sýrie před třemi lety před mešitou v mosulském Starém městě vyhlásil vůdce IS Abú Bakr Bagdádí, o jehož zabití při ruských náletech se v současné chvíli spekuluje.
Od počátku ofenzivy z Mosulu uprchlo přes 730 000 civilistů, což je více než třetina původní populace města.
Arabsko-kurdské povstalecké jednotky SDF zatím v Sýrii s podporou Spojených států obléhají město Rakka, poslední významnou baštu IS v Sýrii.