Mohuč - Již třetí kojenec zemřel v noci na úterý v Univerzitní klinice v porýnské Mohuči. Oznámil to její přednosta Norbert Pfeiffer. Pravděpodobnou příčinou smrti dítěte je kontaminace výživného roztoku, který dostalo na jednotce intenzivní péče.
Už v sobotu musela mohučská klinika oznámit smrt dvou malých dětí ve věku dvou a osmi měsíců, které zemřely za podobných okolností.
Celkem se roztokem kontaminovaným střevní baktérií nakazilo pět dětí, i když infikovanou výživu dostalo jedenáct kojenců.
Mohučské státní zastupitelství nyní případ vyšetřuje pro podezření ze zabití z nedbalosti. Infekce se do roztoku patrně dostala při manipulaci s přívodními hadičkami.
"Jednalo se o velmi malé novorozeně, které bylo kvůli celkové tělesné nevyvinutosti extrémně ohroženo," citoval server Spiegel Online Pfeiffera. Dítě přišlo na svět ve čtyřiadvacátém týdnu těhotenství matky.
Oslabení malí pacienti
Dvě v sobotu zemřelé děti trpěly přirozenými vadami srdce, a právě z toho důvodu se nacházely na stanici intenzivní péče. Zde byl také v inkubátoru nalezen kontaminovaný roztok, který nyní zkoumají odborníci.
V pátek dostali malí pacienti infuzi v množství sahajícím od 30 do 100 mililitrů.
V sobotu se nacházelo v kritickém stavu celkem pět dětí, z toho dvě ve "velmi kritické stavu" včetně novorozence, který nyní zemřel. Všechny děti jsou léčeny antibiotiky.
Roztok byl připravován v nemocniční laboratoři, nezbytné přísady, jako je glukóza, stopové prvky, aminokyseliny a vitamíny, poskytl smluvní dodavatel.
Nedbalost či porušení předpisů?
V rámci vládní koalice se okamžitě rozpředla debata o opatřeních zajišťujících dodržování čistoty v německých nemocnicích. Podle informací ministerstva zdravotnictví se ve Spolkové republice každoročně nakazí v nemocničních zařízeních infekcí až 600 tisíc osob, z nichž 40 tisíc v důsledku kontaminace zemře.
Podle Světové zdravotnické organizace by se dalo třiceti procentům těchto nákaz v německých nemocnicích zabránit dokonalejšími hygienickými předpisy.
"Je mi záhadou, jak se něco podobného může přihodit," řekl v rozhovoru pro Spiegel Online Klaus-Dieter Zastrow z Německé společnosti pro hygienu nemocnic (DGKH). Podle jeho názoru je velmi obtížné, aby se nákaza dostala do výživného roztoku a možné to je pouze při extrémní nedbalosti a porušení předpisů.
"Roztok má být připravován na sterilizovném stole, kde je stejně tak sterilizovaná láhev s infuzí plněna přísadami, které měly být připraveny rovněž ve sterilním prostředí," zdůrazňuje.
Podobný případ byl zaznamenán v roce 1989 na stanici intenzivní péče dětské nemocnice v Kolíně nad Rýnem, kde zemřely na nákazu bakterií typu Enterobacter cloacae čtyři děti. Tehdy ale vedení kliniky nic neoznámilo veřejnosti, ačkoliv se úmrtím kojenců v příštích pěti letech zabývalo kolínské státní zastupitelství.
Podle tehdejších zákonů neexistovala totiž povinnost případ jakkoli publikovat.