Foto: Madrid povstal proti škrtům, desítky lidí skončily v nemocnici

Foto: Madrid povstal proti škrtům, desítky lidí skončily v nemocnici
K madridskému parlamentu se vydal dav přibližně 3000 demonstrantů.
Účastníci protestního průvodu se drželi svorně za ruce.
Provolávala se tu protivládní hesla, dav lidí zpíval protestní songy.
Důvod k demonstraci byl prostý. Lidé přišli vyjádřit svou nevoli s počínáním vlády vedené premiérem Marianem Rajoyem. Považují ho za kapitalistického zrádce, který se praktikováním politiky rozsáhlých škrtů zpronevěřil svým předvolebním slibům.
Foto: Reuters

Španělský Madrid zažil mohutné pouliční protesty. Tisíce lidí vyšly před madridský parlament, aby daly najevo nespokojenost s politikou škrtů konzervativní vlády premiéra Mariana Rajoye. Hnutí "Okupujte parlament" obviňuje premiéra, že balíčkem úsporných opatření porušil svoje předvolební sliby z listopadu 2011. Proti zhruba 3000 demonstrantů vláda povolala více než 1300 policistů. Španělská média mluví o desítkách zraněných, včetně policistů. Podívejte se na fotografie.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy