Riga - Předčasné parlamentní volby v Lotyšsku na základě téměř úplných výsledků jasně vyhrála proruská opoziční levice Centrum shody. Není ovšem jisté, zda ji historický zisk téměř třetiny hlasů umožní sestavit vládu. Po sečtení více než 95 procent hlasů měla tato koalice sociálních demokratů a bývalých komunistů na kontě 29 procent hlasů.
Po dvaceti procentech mají vládní hnutí Jednota premiéra Valdise Dombrovskise a formace Reforma bývalého prezidenta Valdise Zatlerse, které by mohly vytvořit koalici.
Pokud by na druhém místě skončila premiérova Jednota, je podle dřívějších prognóz pravděpodobné, že zůstane v čele kabinetu pravého středu. Jeho povolebním spojencem by se nejspíš stala exprezidentova Reforma.
Celkové předběžné výsledky se očekávají v neděli odpoledne. Bezprostředně poté začne vyjednávání o koalici.
Necelý rok po parlamentních volbách šli Lotyši v sobotu volit znovu. Dosavadní parlament totiž rozpustili v červenci v referendu, které vypsal tehdejší prezident Valdis Zatlers. Jako důvod označil přílišný vliv kmotrů a oligarchů na lotyšské zákonodárce, neochotu poslanců vydávat korupčníky k trestnímu stíhání a vůbec prorůstání byznysu do politiky
Parlament jej už nezvolil prezidentem na druhé volební období, takže si bývalý prezident Zatlers založil vlastní Reformní stranu a šel s ní do voleb.
Právě letos si Lotyši připomněli dramatické události roku 1991, kdy se rozpad Sovětský svaz a Lotyšsko obnovilo svoji nezávislost. Při útocích speciálních sovětských odílů OMON v Rize však v lednu 1991 zemřelo sedm lidí.
Na rozdíl od stran prezidenta Zatlerse (a také premiéra Valdise Dombrovskise) Centrum shody odmítá přijetí eura. Premiér Dombrovskis by ho naopak rád přijal už v roce 2014.
Ze tří pobaltských republik zatím evropskou měnu používá pouze Estonsko, od začátku letošního roku.
Lotyšská ekonomika se dostala v roce 2009, kdy vypukla finanční krize, do obrovských problémů. Propadla se o osmnáct procent. Až letos se konečně očekává růst o 3, 3 procenta.
Vláda musela přijmout extrémně tvrdá úsporná opatření. Evropská unie a Mezinárodní měnový fond pobaltské zemi půjčil na "záchranu" 7,5 milionu eur.
Nezaměstnanost v Lotyšsku zůstává vysoká, šestnáctiprocentní.