V Africe po víc než sto letech vyfotili vzácného černého levharta, až mytickou šelmu

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 13. 2. 2019 8:16
V Africe se poprvé za více než 100 let podařilo zachytit extrémně vzácného černého levharta.
Černý levhart, ilustrační foto
Černý levhart, ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

Snímek šelmy pořídil britský fotograf Will Burrard-Lucas, který se specializuje na záběry divokých zvířat, v keňské rezervaci Laikipia Wilderness Camp.

Fotograf se nejprve setkal s místními lidmi, kteří se mu svěřili, že černého levharta stopovali. Brit proto v divočině nastražil fotopast.

Po několika dnech bez úspěchu si prohlížel výsledné fotografie: "U jednoho snímku jsem se zastavil a nevěřícně zíral… Oči obklopené inkoustovou černí… Černý levhart!" popsal Burrard-Lucas na svém blogu. "Nemohl jsem tomu uvěřit, trvalo několik dní, než jsem vstřebal, že jsem dosáhl svého snu," dodal nadšeně.

Černou barvu levharta způsobuje takzvaný melanismus, což je opak albinismu, podotkl deník The Guardian.

Poslední důkaz, že černý levhart, až mytické zvíře, existuje, je snímek z roku 1909 z etiopské Addis Abeby, napsal Nicholas Pilfold ze zoologické zahrady v americkém San Diegu. Podle něj měl fotograf nejnovějších snímků šelmy obrovské štěstí.

"Melanismus se vyskytuje přibližně u 11 procent světových levhartů, ale většina z nich žije v jihovýchodní Asii," cituje Pilfolda americká stanice CNN. "Černí levharti jsou v Africe mimořádně vzácní," doplnil.

Levharti jsou na celém světě kriticky ohrožený druh. Populace těchto šelem klesá, i kvůli pytláctví, ztrátě přirozeného prostředí pro život nebo konfliktům s farmáři. Biologové ale nevědí, kolik přesně jich na planetě žije.

Video: Britský fotograf ukazuje, jak vyfotil vzácného černého levharta

 

Právě se děje

Další zprávy