Do konce století roztají tři čtvrtiny kanadských ledovců

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 4. 2015 14:06
V Kanadě se nachází desetina všech světových ledovců. Pokud lidé radikálně nezmění svůj přístup k životnímu prostředí, čeká je katastrofa, varují kanadští vědci.
Led v Kanadě taje, pocítí to celý ekosystém.
Led v Kanadě taje, pocítí to celý ekosystém. | Foto: Reuters

Vancouver - Lidé stále hrubě podceňují rychlost tání ledovců.

Zatím poslední alarmující indicií jsou čerstvé matematické modely kanadských expertů. Ti zjistili, že Kanada přijde o většinu ledovců ještě před koncem století.

Přesněji - do roku 2100 roztaje 70 až 75 procent trvale zmrzlých ploch. V zemi se přitom nachází desetina z přibližně 200 tisíc světových ledovců. Dopad to tedy bude mít na celou planetu.

V některých oblastech může být ústup ledové plochy, která nyní pokrývá území o rozloze asi 27 tisíc kilometrů čtverečních, dokonce 90procentní.

Pro představu: řeč je o území velkém téměř jako Belgie.

Dosavadní předpovědi přitom počítaly pouze s polovičním úbytkem. Za nepřesnost může podle Kanaďanů nejspíš špatně odhadnutá intenzita sněžení v oblasti.

Ať už stojí za zhoršenou prognózou cokoliv, je jisté, že bude postižen celý ekosystém. To prvotně dopadne na zemědělce, dřevaře i lidi žijící z turistického ruchu. Tání ledovců se promítne i do kvality pitné vody a později vyvolá také další anomálie.

"Pokud zmizí ledovce, přijde Země o důležitou ochrannou službu. Ledovce totiž v pozdním létě, kdy přicházejí vlny veder, chladí hlavní vodní toky, čímž v nich udržují ideální podmínky pro vodní živočichy," řekl agentuře AFP vedoucí výzkumného týmu Garry Clarke z University of British Columbia ve Vancouveru.

Nejde však jen o vodní živočichy. Změny v ekosystému se budou řetězit a v konečném důsledku zasáhnou obyvatele celého světa. Zatímco některé dosud úrodné části světa vyprahnou, jiné budou sužovat záplavy.

"Za tání ledovců může klima, nikoliv počasí. Jedná se tedy o důkaz, že jsou změny klimatu reálné a že jsou jejich důsledky vážné," konstatoval dál Clarke.

Ledovce pošlou pozdrav na rozloučenou

Pokud jde o akutní dopady tání ledovců v Kanadě, hrozí kolísání řek - a to nejen v Severní, ale také v Jižní Americe a Střední Asii, píše server New Scientist. "Bude to takový pozdrav ledovců na rozloučenou," uzavírá Clark.

Průměrná tloušťka ledu v zamrzlých oblastech Britské Kolumbie a Alberty v západní Kanadě je teď 112 metrů, přičemž každý rok se tato vrstva zúží přibližně o jedno procento.

Výše zmíněné však neznamená, že už nemá smysl zkoušet změny klimatu zastavit. Delegace členských zemí Organizace spojených národů se v prosinci letošního roku sjedou do Paříže, aby se pokusily stanovit si nové cíle ochrany životního prostředí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy