Do konce století roztají tři čtvrtiny kanadských ledovců

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 4. 2015 14:06
V Kanadě se nachází desetina všech světových ledovců. Pokud lidé radikálně nezmění svůj přístup k životnímu prostředí, čeká je katastrofa, varují kanadští vědci.
Led v Kanadě taje, pocítí to celý ekosystém.
Led v Kanadě taje, pocítí to celý ekosystém. | Foto: Reuters

Vancouver - Lidé stále hrubě podceňují rychlost tání ledovců.

Zatím poslední alarmující indicií jsou čerstvé matematické modely kanadských expertů. Ti zjistili, že Kanada přijde o většinu ledovců ještě před koncem století.

Přesněji - do roku 2100 roztaje 70 až 75 procent trvale zmrzlých ploch. V zemi se přitom nachází desetina z přibližně 200 tisíc světových ledovců. Dopad to tedy bude mít na celou planetu.

V některých oblastech může být ústup ledové plochy, která nyní pokrývá území o rozloze asi 27 tisíc kilometrů čtverečních, dokonce 90procentní.

Pro představu: řeč je o území velkém téměř jako Belgie.

Dosavadní předpovědi přitom počítaly pouze s polovičním úbytkem. Za nepřesnost může podle Kanaďanů nejspíš špatně odhadnutá intenzita sněžení v oblasti.

Ať už stojí za zhoršenou prognózou cokoliv, je jisté, že bude postižen celý ekosystém. To prvotně dopadne na zemědělce, dřevaře i lidi žijící z turistického ruchu. Tání ledovců se promítne i do kvality pitné vody a později vyvolá také další anomálie.

"Pokud zmizí ledovce, přijde Země o důležitou ochrannou službu. Ledovce totiž v pozdním létě, kdy přicházejí vlny veder, chladí hlavní vodní toky, čímž v nich udržují ideální podmínky pro vodní živočichy," řekl agentuře AFP vedoucí výzkumného týmu Garry Clarke z University of British Columbia ve Vancouveru.

Nejde však jen o vodní živočichy. Změny v ekosystému se budou řetězit a v konečném důsledku zasáhnou obyvatele celého světa. Zatímco některé dosud úrodné části světa vyprahnou, jiné budou sužovat záplavy.

"Za tání ledovců může klima, nikoliv počasí. Jedná se tedy o důkaz, že jsou změny klimatu reálné a že jsou jejich důsledky vážné," konstatoval dál Clarke.

Ledovce pošlou pozdrav na rozloučenou

Pokud jde o akutní dopady tání ledovců v Kanadě, hrozí kolísání řek - a to nejen v Severní, ale také v Jižní Americe a Střední Asii, píše server New Scientist. "Bude to takový pozdrav ledovců na rozloučenou," uzavírá Clark.

Průměrná tloušťka ledu v zamrzlých oblastech Britské Kolumbie a Alberty v západní Kanadě je teď 112 metrů, přičemž každý rok se tato vrstva zúží přibližně o jedno procento.

Výše zmíněné však neznamená, že už nemá smysl zkoušet změny klimatu zastavit. Delegace členských zemí Organizace spojených národů se v prosinci letošního roku sjedou do Paříže, aby se pokusily stanovit si nové cíle ochrany životního prostředí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy